Sú to malí objavovatelia a ochutnávači. A je v prvom rade na nás, na rodičoch, aby sme deti chránili pred nebezpečnými chemikáliami a liekmi v domácnosti. Ale čo ak ste napríklad práve prichytili dieťa s pracou kapsulou v ústach a problém je už na svete? Vedeli by ste, ako v rýchlosti a v strese postupovať?

Príklad zo života
Ak dieťa PREHLTLO praciu gélovú kapsulu, NEVYVOLÁVAJTE ZVRACANIE! Je možné, že dieťa kapsulu v ústach prehryzlo- čiže sa jej celý obsah uvoľnil. Teraz má dieťa v tráviacom systéme silne koncentrovaný prací prostriedok, čo vyvolá podráždenie. Je dosť možné, že dieťa bude zvracať, ale ak sa tak nestane, NEVYVOLÁVAJTE ZVRACANIE!

Prečo?
Pretože hrozí podráždenie sliznice alebo vdýchnutie. Kontaktujte hneď lekára alebo Národné toxikologické informačné centrum (+421 2 5477 4166). Tam sa Vás odborníci opýtajú na podrobnosti a podľa toho Vám ďalej poradia.

A kedy ešte NEVYVOLÁVAJTE VRACANIE!

1.po vypití prípravkov na čistenie (WC, sanity, soľ na čistenie, prípravky do umývačky riadu) a odstaňovačov škvŕn. Majú leptavé účinky, pri zvracaní hrozí ďalšie poleptanie sliznice

2. po vypití penivých prípravkov (saponáty, mydlá, pracie prášky, šampóny, aviváž, bielidlo). Hrozí vdýchnutie peny a chemický zápal pľúc

3.po vypití leštidiel na nábytok, riedidiel, vonného oleja, benzínu, toluénu, petroleja, podpaľovača na gril 

4.ak je dieťa mladšie ako 6 mesiacov- chýba mu potrebný reflex.

A čo ak je dieťa v bezvedomí?
Uložte ho do stabilizovanej polohy, skontrolujte dýchanie a oživujte.
Volajte 112 alebo 155.

Pokračovanie nájdete na https://webzdravejrodiny.sk/otravy-v-domacnosti-ii-kedy-vyvolavat-zvracanie/

ZDROJ: NTIC

PharmDr. Lenka Bukviarová

Šťastná mamina 2 dcér, vyštudovaný farmaceut, aromaterapeut, podporovateľka celostnej medicíny a zakladateľka osvetových projektov pre rodičov Web zdravej rodiny a Škola zdravia pre mamičky.

info@webzdravejrodiny.sk