Telo nie je hlúpe, treba mu nechať priestor
Predpokladám, že ste už doma minimálne raz museli riešiť detskú horúčku. Zo skúsenosti viem, že rodičia sa slova „horúčka“ doslova a dopísmena desia. Myslia si, že je to niečo zlé a že sa toho treba za každú cenu zbaviť. Už pri mierne zvýšenej teplote sú schopní začať dieťaťu podávať antipyretiká. Je to veľká chyba. Ak aj vy patríte medzi nich, čítajte ďalej a možno Vás prekvapím.
Horúčka je prirodzený obranný mechanizmus ľudského tela. Zvýšenie teploty je totiž TO najlepšie, čo organizmus môže urobiť ak ho ohrozuje infekcia. Ak je teplota tela vyššia, imunitný systém pracuje rýchlejšie. Preto telo svoju teplotu zvyšuje – chce sa zbaviť infekcie! Pri vyššej teplote sú bunky imunitného systému pohyblivejšie a dokážu sa rýchlejšie dostať na cieľové miesta, keďže telo je vďaka teplu lepšie prekrvené. Podmienky pre množenie patogénov sú horšie a tvorba protilátok je vyššia. Geniálne, nie? Skrátka telo pri horúčke presne vie, čo robí. Iba sa chce zbaviť patogénov a zabrániť vzniku či rozvoju infekcie. Je to úplne prirodzená funkcia imunitného systému.
Horúčka nie je len vedľajší produkt infekcie. Má obrovský význam a skorým tlmením horúčky paradoxne zabraňujete prirodzenému obrannému mechanizmu tela a odďaľujete vyliečenie. Existujú vedecké dôkazy o tom, že ešte horúčka 40 °C je pre telo prospešná! To však platí len pre inak zdravých dospelých.
Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) odporúča u detí začať zrážať horúčku až od 38 – 38, 5 °C. Vyššie teploty už môžu pre detský organizmus predstavovať záťaž. Výnimkou sú deti, ktoré v minulosti prekonali febrilné kŕče. U nich sa horúčka poväčšine zráža skôr, takže ak je to aj Váš prípad, rešpektujte pokyny pediatra.
Viac podrobností k téme horúčka nájdete tu.