Áno, lieky a výživové doplnky sú drahé. Zo skúsenosti a lekárenskej praxe môžem povedať, že 80 % drahších voľnopredajných liekov a výživových doplnkov je aj kvalitnejších. Aj napriek tomu existuje pár tipov, ako v lekárni nejaké eurá ušetriť.

1. Upracte si doma lekárničku
Možno ani neviete, aké lieky tam máte a či už nie sú prexpirované. Taktiež majte prehľad o tom, na čo daný liek slúži. Ak máte doma napríklad Brufen a lekár vám predpíše Nurofen, nemusíte ho kupovať, keďže oba majú tú istú účinnú látku. Stačí to len vedieť, resp. prečítať si to na obale.

2. Ak vchádzate do lekárne s konkrétnym problémom a chcete poradiť, vyhraďte si na to dosť času. Lekárnik sa vás na mnohé opýta, ale ak nemáte čas, veľa sa od vás nedozvie.

3. Ak už pred vami leží konkrétny liek či výživový doplnok, spýtajte sa lekárnika v čom je lepší ako iné lieky s obsahom tej istej účinnej látky. Nie je totiž C vitamín ako C vitamín. Pozrite sa aj na počet tabliet v balení a obsah účinnej látky v miligramoch. Ako dlho budete liek užívať? Pár dní, týždňov alebo mesiacov? Väčšie balenia bávajú takmer vždy cenovo výhodnejšie.

4. Ak vás nákup nesúri, pozrite si ponuky certifikovaných online lekární. Tie majú (ako všetko na internete) lepšie ceny.