Inhalovanie esenciálnych olejov bolo v nejakej forme súčasťou liečenia až od dávnych dôb. Už starí Rimania a Gréci oleje inhalovali, aby si vyliečili dýchacie cesty, navodili spánok či len vytvorili špeciálnu atmosféru. Dnes si vďaka olejom môžeme pomôcť rovnako, ba i lepšie. K dispozícii totiž máme veľmi sofistikovaný spôsob – studené difuzovanie pomocou ultrasonických difuzérov.
Aké sú účinky difuzovania esenciálnych olejov?
 • antibakteriálne, antivírusové, antifungálne, antiparazitárne
 • protizápalové 
 • dezinfekcia dýchacích ciest aj priestorov
 • regeneračné
 • proti hmyzu
 • emočné
Prečo si vybrať studené difuzovanie ultrazvukovým difuzérom?
Dôvod je jednoduchý. Teplo dokáže spoľahlivo zničiť všetky cenné látky, ktoré esenciálny olej obsahuje. Navyše, ich spaľovaním môžu vznikať látky, ktoré môžu nášmu zdraviu naopak uškodiť (rôzne karcinogény atď.) Ultrazvukový difuzér funguje na princípe premeny vody pomocou ultrazvukových vĺn na jemnú vodnú hmlu. Tá zvlhčuje vzduch a zároveň vďaka esenciálnemu oleju krásne prevonia celú miestnosť. Molekuly esenciálnych olejov sa tak dostanú hlboko do našich dýchacích ciest, ktoré čistia a zbavujú patogónov. Studený proces zabezpečí, že sa esenciálny olej difuzuje v pôvodnej forme a neznehodnotený teplom. Práve takéto esenciálne oleje majú liečivé účinky na naše telo.
Esenciálne oleje a prevencia 

Keďže mnoho esenciálnych olejov má dezinfekčné a antimikróbne účinky nemusím dlho vysvetľovať prečo je difuzovanie skvelou prevenciou. Len niekoľko kvapiek čistého esenciálneho oleja do difuzéra stačí pre dezinfekciu priestoru aj dýchacích ciest. Najpoužívanejšie sú u nás zmesi doTERRA OnGuard a Air, čajovník, citrón, pomaranč, tangerínka a mnohé ďalšie. Difuzér používam v lekárni pre dezinfekciu priestoru, keďže nás denne navštívi množstvo chorých ľudí. Doma si takto čistíme vzduch priebežne, najčastejšie však po tom ako sa všetci doma stretneme po príchode z práce a škôlky, keďže každý z nás si so sebou nesie nazbieranú „zoo“ možných patogénov, s ktorými sme sa cez deň stretli. Na zdravie detí zaostrujem najmä v mojom online kurze Škola zdravia pre mamičky.

Ďalšie dôvody PREČO difuzovať esenciálne oleje
 1. Pri nádche a upchatom nose používam zmes Air alebo Eucalyptus. Pomocou malého difuzéra si namierim paru na dané miesto a difuzujem každé 2 hodiny pre najlepší efekt. Rovnako môžete cieliť aj na boľavé hrdlo, oči či uši. Tu sa nám zas osvedčila zmes OnGuard. Takto neinvazívne dokážete pomôcť nielen sebe a svojim deťom, ale aj zvieratám.
 2. Difuzovanie využívame aj pre vytvorenie správnej atmosféry. Ráno začíname s osviežujúcimi citrusovými vôňami alebo povznášajúcou zmesou Elevation. Večer difuzujeme upokojujúce esencie ako levanduľa, šalvia, zmesi Serenity a Balance či zemité vôňe ako cédrové drevo a vetiver.
 3. Ak k nám príde návšteva, vždy zapíname difuzér pre navodenie príjemnej a pohostinnej atmosféry. Oleje vyberáme podľa príležitosti aj ročného obdobia. Vo vianočnom čase nás prehreje zázvor, klinček a škorica, na jar kvetinové vône ako Ylang ylang či Citrus spring.
 4. Ako prevenciu cestovnej nevoľnosti používam malý difuzér Move a zmes doTERRA ZenGest a esenciálny olej zázvor. Prekryjú nepríjemné pachy a uľavia žalúdku počas cestovania.
 5. V lete na terase nám difuzér nikdy nemôže chýbať. Účinne odstraší komáre, ale aj osi a včely, ktoré by inak určite priletili za vôňou jedla a nápojov. Pre tento účel používam zmes doTERRA Terrashield, Lemon eucalyptus a ďalšie citrusy.
 6. Ak sa potrebujem sústrediť, použijem do difuzéra citrusové esencie, peppermint, rozmarín alebo zmes Zendocrine.
 7. Pokiaľ v kuchyni čo to prihorí, zapnem po vyvetraní difuzér s výraznejšou esenciou, aby sa vzduch prečistil.
 8. Správny esenciálny olej pomáha navodiť príjemné prostredie pre upokojenie, meditáciu či cvičenie yogy.

Ako vidíte, spôsobov a príležitostí prečo difuzovať je veľmi veľa. Vyskúšajte ho a zistíte, že po čase už naň nedáte dopustiť. Esenciálne oleje nás motivujú k prevencii a k starostlivosti o vlastné zdravie. Vďaka nim si viete mnohokrát poradiť aj sami a možno nebudete ani potrebovať navštíviť lekára. Ak si nie ste istí a potrebujete pomôcť s konkrétnym zdravotným problémom, kontaktujte ma na info@webzdravejrodiny.sk.
P.S Máte už vlastný veľkoobchodný účet v doTERRA? Ak chcete získavať esenciálne oleje doTERRA za tie najvýhodnejšie ceny, registrácia je tou najlepšou cestou! Vďaka môjmu tímu Kvapka k zdraviu PRO sa naučíte esenciálne oleje bezpečne používať, a to formou bezplatných online webinárov, vysielaní a prezentácií. AKO NA REGISTRÁCIU?

PREČO SI VYBERÁM ESENCIÁLNE OLEJE DOTERRA?

PharmDr. Lenka Bukviarová

Šťastná mamina 2 dcér, vyštudovaný farmaceut, aromaterapeut, podporovateľka celostnej medicíny a zakladateľka osvetových projektov pre rodičov Web zdravej rodiny a Škola zdravia pre mamičky.

info@webzdravejrodiny.sk