Čo skôr do nosa?

Poznáte to. Buď nos plný soplíkov, tečúca nádcha alebo upchatý nos… Mnohí máme s nosom „rozrobené“ celú zimu a nie a nie dať noštek do poriadku. Túto sezónu som už k tejto téme niekoľko článkov napísala (napríklad tento o prevencii  alebo tento o správnom fúkaní soplíkov). V dnešnom článku sa chcem venovať trochu inej kapitole, a síce správnemu poradiu podávania nosných liekov.

To najdôležitejšie sa dozviete z videa, pre viac podrobností čítajte celý článok.

Medzi najbežnejšie prípravky, po ktorých mamičky siahajú pri problémoch s noštekom sú spreje s morskou vodou. Tieto môžu slúžiť jednak na každodennú hygienu a čistenie nosa (izotonická morská voda) alebo aj na uvoľnenie opuchu nosovej sliznice (hypertonická morská voda). Ak sa ani vďaka morskej vode nos neuvoľní, je možné krátkodobo používať aj spreje s účinnou látkou na uvoľnenie opuchu nosovej sliznice (oxymetazolín, xylometazolín atď). Ak problémy pretrvávajú viac ako pár dní, mali by ste dať dieťa vyšetriť. Ak  sa potvrdí bakteriálna infekcia, predpíše väčšinou lekár lokálne antibiotiká v podobe nosných kvapiek. Okrem toho Vám možno ešte doporučí čistiť nos morskou vodou a v prípade potreby ďalej používať aj sprej na zníženie opuchu nosovej sliznice. Tak už máte 3 rôzne fľaštičky. Niekedy sa však zabudne zdôrazniť jedna dôležitá vec. Ich správne poradie. ČÍTAJTE ĎALEJ TU <<<

PharmDr. Lenka Bukviarová

Šťastná mamina 2 dcér, vyštudovaný farmaceut, aromaterapeut, podporovateľka celostnej medicíny a zakladateľka osvetových projektov pre rodičov Web zdravej rodiny a Škola zdravia pre mamičky.

info@webzdravejrodiny.sk