Spôsob stravovania a celková životospráva ženy má vplyv na plodnosť  ženy. To znamená, že (okrem iných známych faktorov ako fajčenie a obezita) aj jedálniček ženy môže ovplyvniť čas, za aký otehotnenie.

Rada by som vám priblížila závery štúdie austrálskych a britských vedcov zverejnenej v roku 2018 v časopise Human Reproduction, ktorá sa touto témou podrobne zaoberala.

 

Štúdie sa zúčastnilo 5598 žien, prvorodičiek s normálne prebiehajúcim tehotenstvom. Tieto ženy vrámci štúdie uviedli informácie o svojom stravovaní 1 mesiac pred tehotenstvom. Konkrétne sa ich pýtali na príjem ovocia, zelenej listovej zeleniny, rýb a fast foodu – burgre, bagety, hranolky atď.

V závere sa zistilo, že nízky príjem ovocia a vysoký príjem fast food potravín negatívne ovplyvňuje ženskú plodnosť.  Príjem zelenej listovej zeleniny ani rýb plodnosť neovplyvnil.

Tieto výsledky potvrdzujú, že výživa je dôležitou súčasťou života ženy, ktorá chce v budúcnosti otehotnieť. Táto štúdia sa však zameriava len na úzku škálu potravín a nezohľadňuje faktory ako užívanie výživových doplnkov, celkovú životosprávu ženy či faktory a plodnosť otca. V tejto oblasti prebieha intenzívny výskum, ale už teraz sa väčšina odborníkov zhoduje na tom, že budúce matky by sa mali snažili žiť zdravým životným štýlom a zdravo sa stravovať, pretože to môže pomôcť eliminovať problémy s otehotnením aj počas tehotenstva.

Autorka: PharmDr. Lenka Bukviarová

Páčil sa Vám článok a chceli by ste mať podobné články priamo vo Vašom messengeri. Tak len kliknite SEM.