1. Nesprávna poloha hlavy pri aplikácii

Hlava má byť v miernom predlklone, aby účinná látka pôsobila v nose. Pri záklone môže totiž liečivo zatiecť do nosohltana a želaný efekt sa nedostaví. Nosné spreje preto neaplikujte v ľahu.

2.Nevyčistenie nosa pred použitím nosného lieku

Ak je nos plný soplíkov, účinná látka nepríde do kontaktu s nosovou sliznicou a k úľave nedôjde.

3. Nepretrepanie spreja pred použitím

Keďže niektoré u nás dostupné spreje sú vo forme emulzie alebo suspenzie, pretrepaním sa zabezpečí presnosť dávkovania. Pred použitím si preto prečítajte príbalovú informáciu pre pacienta, ale v zásade platí, že pretrepaním spreja nič nemôžete pokaziť.

4. Dlhodobé používanie nosných sprejov pri nádche

Spreje s obsahom účinných látok na uvoľnenie opuchu nosa ako oxymetazolín, xylometazolín, nafazolín atď. sa môžu používať len krátkodobo (5 až 7 dní). Dlhodobé alebo nadmerné používanie môže znamenať riziko opätovného dlhodobého opuchu po vysadení lieku a riziko vzniku závislosti.

5. Nesprávne poradie, ak používate viacero sprejov alebo kvapiek naraz

Ak prichádzate domov z lekárne rovno s tromi liekmi do nosa, správne poradie je veľmi dôležité. Najbežnejšie sa Vám môže stať, že Vám lekár pre dieťa odporučí morskú vodu v spreji, sprej na opuch nosa a prípadne aj predpíše antibiotické kvapky do nosa. Ako prvé vždy použijete morskú vodu. Potom nos vyčistíte a aplikujete sprej na uvoľnenie opuchu, ktorý nos uvoľní a vytvorí dobré podmienky pre aplikáciu antibiotických kvapiek. Ak by ste zvolili nesprávne podanie, antibiotikum sa nevstrebe a liečba nebude účinná.

6. Sprej používajú 2 ľudia súčasne

Jeden sprej by mal používať iba jeden človek, pretože vírusy a baktérie z nosa sa pri použití spreja ľahko dostanú na aplikátor. Ak ho neskôr použije iná osoba, je tu veľká šanca infekcie.

PharmDr. Lenka Bukviarová

Šťastná mamina 2 dcér, vyštudovaný farmaceut, aromaterapeut, podporovateľka celostnej medicíny a zakladateľka osvetových projektov pre rodičov Web zdravej rodiny a Škola zdravia pre mamičky.

info@webzdravejrodiny.sk