„Maminka, mňa to bolí keď spím!“ alebo iná tomu podobná predspánková hláška, keď už je na spánok najvyšší čas.

Ani tma, ktorá je vonku už dobrých pár hodín moju 4,5 ročnú dcérku tak ľahko nespomalí, možno to poznáte…Je pre ňu ťažké zrazu opustiť hru či rozprávku a na povel odpochodovať do kúpeľne, keď jej sa zdá, že taký super deň predsa ešte nemôže byť na konci. Ak mám byť úprimná, tiež mne sa tiež nechce skončiť s činnosťami, ktoré mám rada.

Nuž ale hodiny idú a zajtra sa vstáva do škôlky. Viem dobre, že ak zaspí až po deviatej, bude sa jej vstávať veľmi ťažko. Večer sme to už skúšali po dobrom aj po zlom – no stále s krikom a cirkusom. Pritom kým bola mladšia, fungovalo večerné kúpanie a uspávanie ako hodinky. Nuž „chybička se vloudila.“ Rozmýšľala som, čo bolo vtedy inak… a bola to jedna jediná vec.

Večerný program mala predtým rutinný a fixne daný. Vtedy na špekulácie nebolo času. Odrazu však mala večer „najviac roboty.“ Rozkazy boli už dávno zbytočné. Tak sme zmenili taktiku. Namiesto kriku DOHODA.

„Zoji, čo ešte potrebuješ urobiť kým sa pôjdeme umyť a spinkať?“  Bola prekvapená, ale potom povedala. „Chcem ešte pozerať Elzu a hrať človeče…“ Hmn, to je skoro na dve hodiny…prebehlo mi hlavou. 
„Dobre, tak človeče, ale len s 2 figúrkami. A Elzu budeme počúvať (ako audio rozprávku), keď už budeš v posteli…“
Uf, prešlo to. Človeče sme zahrali za 20 minút. Potom sa išla pekne umyť a do postele. Ešte mi zašepkala, že to Človeče hrá najradšej len so mnou 🙂
Elza ešte ani neušla z Arendel a Zojka spala ako dudok.
 
Ako to, že to išlo tak hladko? Myslím, že preto, lebo o tom ako bude večer prebiehať sa mohla rozhodnúť aj „ona sama,“ aj keď v určitých mantineloch. Dôležitá pre ňu bola už len tá možnosť voľby.
Pozerajme sa často na svet aj očami našich detí. Rešpektujme aj ich názor a jedinečnosť. Netrvajme zaryto len na tom svojom, „policajtsky“ a za každú cenu. Vždy sa dá nájsť cesta kompromisu a dohody a deti sa nám za našu snahu úprimne odmenia. To nakoniec platí vo všetkých vzťahoch, nielen medzi rodičmi a deťmi 🙂

PharmDr. Lenka Bukviarová

Šťastná mamina 2 dcér, vyštudovaný farmaceut, aromaterapeut, podporovateľka celostnej medicíny a zakladateľka osvetových projektov pre rodičov Web zdravej rodiny a Škola zdravia pre mamičky.

info@webzdravejrodiny.sk