9 mesiacov je veľmi dlhý čas a myslím si, že neexistuje žena, ktorú by počas tehotenstva nepostretol nejaký zdravotný problém. Niektoré totiž prichádzajú v tehotenstve úplne prirodzene, keďže telo sa musí prispôsobiť novému stavu a aj rastu bábätka.

Hneď na začiatku maminy potrápi tehotenská nevoľnosť a vracanie, ktorá je vyvolaná najmä hormonálnymi zmenami. Ďalším častým problémom býva zápcha. Dôvodom je vplyv tehotenských hormónov, ktoré spôsobujú oslabenie črevnej steny a tým spomalenie pasáže potravy tráviacim traktom. Okrem toho dochádza k utláčaniu čreva a konečníka rastúcou maternicou. S tým môže súvisieť aj vznik hemoroidov, ktoré sa po pôrode spravidla zhoršia. Rastúca maternica a hormonálne zmeny môžu taktiež tehotným maminkám spôsobovať pálenie záhy a nepríjemný reflux.

Okrem zdravotných problémov, ktoré súvisia priamo s tehotenstvom môže samozrejme prísť nádcha, teplota, bolesť, horúčka, kašeľ, alergia, hnačka či ďalšie úplne bežné zdravotné problémy.

Aké sú zásady bezpečnej samoliečby v tehotenstve?

Na prvé miesto treba klásť prevenciu – pitný režim, nenáročný pohyb, správnu pestrú stravu a dostatok oddychu a spánku. Vďaka prevencii dokážete niekedy problémom predísť alebo ich aspoň eliminovať. Pitný režim, zdravá výživa a pohyb sú okrem iného dôležité na prevenciu zápchy. Pri problémoch so záhou doporučujem vyhýbať sa spúšťačom (pachy atď.), ťažkým jedlám a nápojom. Dobrou voľbou je v tomto prípade jesť  ľahšie jedlá po malých množstvách.

Ak ani napriek takýmto režimovým opatreniam nedôjde k žiadnemu zlepšeniu, budete možno musieť zájsť do lekárne alebo do prírody 🙂 Pozor, nie všetky bylinky a lieky sú vhodné počas tehotenstva. Pri niektorých tiež záleží aj od štádia tehotenstva a osobnej anamnézy.

Vo všeobecnosti sa tehotným ženám doporučuje užívať lieky a výživové doplnky po konzultácii s lekárom alebo lekárnikom. Medzi vhodné a bezpečné voľnopredajné lieky a výživové doplnky môžeme zaradiť probiotiká (pri tráviacich ťažkostiach, hnačke, zápche), lieky, ktoré sa z tráviaceho traktu nevstrebávajú (aktívne uhlie), homeopatiká, vitamíny (určené pre tehotné), paracetamol (krátkodobo pri teplote/bolesti) a lokálnu liečbu (krémy, masti- pri opuchoch, bolesti svalov-pozor, nie všetky sú vhodné). Existujú samozrejme aj mnohé ďalšie, uvádzam len ilustračné príklady.

O liekoch viazaných na lekársky predpis rozhoduje lekár, ktorý  je samozrejme oboznámený s tým, že je žena tehotná a liečbu tomu prispôsobí. 

Niektoré lieky (viazané aj neviazané na lekársky predpis) a aj bylinky (!) môžu negatívne ovplyvniť priebeh tehotenstva alebo samotný plod. Medzi liekmi sú známe tzv. teratogény– látky, ktoré môžu vyvolať vrodené poruchy, vývojové vady alebo potrat. Sem patria napríklad niektoré cytostatiká (protinádorová liečba),  antiepileptiká, isotretinoin (liečba akné), lítium (antidepresívum, najmä v 1.trimestri), antibiotiká zo skupiny tetracyklínov atď.

Rada na záver: Počas tehotenstva BEZPODMIENEČNE konzultujte akúkoľvek liečbu s odborníkom (lekár, farmaceut), ideálne aj s viacerými.

Tehuľky, ak vás zaujíma ako si v tehotenstve pomôcť pri bežných ochoreniach bezpečne a prírodnou cestou a chcete sa  dozvedieť všetko o priebehu tehotenstva, pozrite si moju knihu tu.