Ako prežiť tehotenskú nevoľnosť? 

Tehotenská ranná nevoľnosť trvá niekedy celý deň…
Najčastejšie budúcu maminu potrápi v prvom trimestri, výnimočne aj dlhšie. Prečítajte si pár tipov, ako s nevoľnosťou bojovať a na čo si dať pozor.

1. Čo najviac buďte na čerstvom vzduchu a pravidelne vetrajte

2. Vyhýbajte sa spúšťačom ako sú nepríjemné pachy, silné parfémy a pod.

3. Dostatočne pite. Piť treba po malých dúškoch, najvhodnejšími nápojmi je čistá voda, nesýtená minerálka a harmančekový čaj. Doporučuje sa takisto zázvorový čaj v dávke maximálne 4x 250 mg koreňa na 200 ml, čo pomáha zmierniť nevoľnosť. Zázvor sa nedoporučuje v prípade , ak užívate lieky antiagreganciá a antikoagulanciá (ľudovo lieky na riedenie krvi) alebo ak máte rizikové tehotenstvo. V malých dávkach je možné zaradiť aj chladené kolové nápoje. Tie obsahujú kofeín a preto to s nimi netreba preháňať, ak navyše pijete aj kávu.

4. Nikdy nemajte prázdny žalúdok. V jedálničku sú veľmi nevhodné sú presolené, tučné, ťažké, vyprážané, korenené jedlá a sladkosti, ktoré môžu podráždiť žalúdok.
Dbajte na pestrú stravu.

Ako si ešte pomôcť?
1. Zázvorové lízatká
2. Homeopatické lieky proti nevoľnosti
3. Vitamín B6 – pyridoxín (max 10mg denne) a B12-kyanokobalamín

!!! Nedoporučuje sa užívať mätu (mentol), keďže vyvoláva prekrvenie panvového dna, čo môže v extrémnych prípadoch viesť ku kontrakciám a potratu.

Extra tip…
…zvracanie pôsobí nepriaznivo na zubnú sklovinu a preto si treba zakaždým vyčistiť zuby. Keď nepríjemnosti pominú, navštívte pre istotu zubára.

Viac o tehotenstve v e-booku zdarma Mama, o chvíľu som tu. Nájdete ho na: https://webzdravejrodiny.sk/e-booky/