Prvými príznakmi ochorenia boli u mňa najmä veľká únava a horúčka, ktorá potom trvala prerušovane asi 14 dní.  Bola som vtedy v 31. týždni tehotenstva a napriek dodržiavaniu všetkých ochranných opatrení počas práce v lekárni a aj mimo nej, som na Covid-19 ochorela a nakazila manžela, dcérku aj môjho otca. Po niekoľkých dňoch sa k stále trvajúcim horúčkam pridala aj dýchavičnosť, bolesť hrdla, kašeľ, upchatý nos aj dutiny, bolesť uší a zubov. Všetko našťastie v miere, ktorá nevyžadovala lekársku alebo nemocničnú starostlivosť. Snažila som sa liečiť doma, avšak ako tehotná som mala trochu obmedzené možnosti. Vo veľkej miere som sa sústredila na nefarmakologickú liečbu (t.j. liečbu bez liekov) a využila bezpečnú prírodnú liečbu a svetelnú terapiu. O tom, čo mi naozaj pomohlo sa chcem s Vami podeliť v tomto článku.

1. Kolostrum

Telu vlastná látka, ktorá sa prirodzene vyskytuje v materskom mlieku cicavcov – zvierat aj ľudí. . Najviac účinných látok je obsiahnutých v „1. mlieku“ – tom, ktoré mliečna žľaza produkuje v prvé dni po pôrode.

Bovinné kolostrum je kolostrum dobytka (napr. kráv) a práve toto sa veľmi často používa pri výrobe výživových doplnkov na podporu imunitu. Ak je upravené studenými metódami  (!čítajte na obale, nerobí to tak každý výrobca!), bude veľmi bohatým zdrojom špecifických protilátok (imunoglobulínov IgG, IgM, IgA) a ďalších antiinfekčných a imunostimulačných látok. Jeho zloženie zabezpečuje podporu imunity a celkovo zlepšuje obranychopnosť organizmu, napríklad proti infekčným bakteriálnym či vírusovým ochoreniam, vrátane nového koronavírusu. Keďže ide o látku telu prirodzenú, používa sa kolostrum bežne u malých detí, dospelých a v prípade potreby aj u tehotných a dojčiacich žien. Ja som počas svojej liečby použila práškové bovinné kolostrum.

2. Lyzín

Esenciálna aminokyselina, stavebný kameň bielkovín a látka, ktorú naše telo bežne denne prijíma prostredníctvom stravy (napr. mäso). Lyzín má v organizme mnoho nezastupiteľných úloh, ale čo je dôležité, má potvrdené antivírusové účinky. Vďaka cielenej suplementácii lyzínom dokáže organizmus inhibovať množenie (replikáciu) vírusov a potlačiť infekciu. Dávnejšie bol dokázaný jeho účinok na herpes vírusy, či už na herpes simplex (bežný opar napríklad na perách) alebo na pásový opar.  Klinická účinnosť lyzínu na niektoré koronavírusy sa potvrdila už v roku 2016. Príkladom je vírus MERS známy od roku 2013, ktorý sa rozšíril z Arabského poloostrova.

Podľa nových štúdií sa lyzín (v dostatočnej dennej dávke!) ukazuje ako účinný aj v prípade nového koronavírusu COVID-19. U pacientov vďaka nemu dochádza k relatívne rýchlemu zmierneniu niektorých príznakov, najmä horúčky, čo potvrdzuje aj moja osobná skúsenosť. Určite je však potrebný ďalší výskum, ktorý o účinku tejto aminokyseliny napovie viac.  Jednu z odborných štúdií, ktoré sa jeho účinkom u COVID-19 pozitívnych pacientov nájdete tu.

Lyzín je počas tehotenstva veľmi dôležitou látkou pre správny vývoj plodu a jeho potreba sa s rastúcim štádiom tehotenstva zvyšuje. Tehotné ženy sa jeho dopĺňania nemusia obávať, avšak dôležitá je správna dávka. Viac k téme tu.

3. doTERRA breathe vapor stick – tyčinka na zlepšenie dýchania

Tyčinka určená na potieranie hrudníka, krku a oblasti pod nosom, ktorej som na prvé počutie vôbec neverila. Jej zloženie je totiž podobné ako zloženie prieduškových mastí či prsných balzamov – prírodné zložky ako eukalyptus, mäta, čajovník atď. Žiaľ, na môj upchatý nos a dutiny mi žiadna priedušková masť nepomohla a tak som vyskúšala túto tyčinku, ktorú mi odporučila kamarátka. Keď som ju otvorila, cítila som okamžite jej silnú vôňu . Účinné zložky bylín tu boli použité vo vyššej koncentrácii ako v iných prípravkoch a preto tyčinka zafungovala skvele. K zlepšeniu dýchania mi taktiež veľmi pomohla zmes esenciálnych olejov doTERRA Air.

4. doTERRA Air – Zmes esenciálnych olejov

Na opuch nosovej sliznice som skúsila takmer všetky bežne dostupné spreje aj nosovú konvičku na výplach nosa morskou soľou. Hypertonická morská voda v spreji, prírodné spreje s esenciálnymi olejmi ani dekongestíva mi nepomohli ani na 5 minút. Nosová konvička pri takom rozsiahlom opuchu tiež nedokázala pomôcť. Dýchanie nosom bolo pre mňa asi dva dni úplne nemožné a neupravilo sa ani jednorázovým podaním tablety antihistaminika.

Jediné, čo mi prinieslo úľavu bola zmes esenciálnych olejov doTERRA Air  (v kombinácii s tyčinkou na potieranie). Použila som pár kvapiek do difuzéra, ktorý mi požičala kamarátka a ktorý sme predtým používali len s levanduľovou silicou na lepší spánok a so zázvorom proti tehotenskej nevoľnosti.  Dýchanie sa mi konečne začalo zlepšovať, nos aj dutiny sa pomaly uvoľnili. Kombinácia difuzéra a tyčinky na potieranie  fungovala skvele.

Pozor…!

Aj zmes doTERRA Air aj doTERRA Breathe tyčinka majú vo svojom zložení mätu, ktorá sa bežne tehotným ženám nedoporučuje, keďže ide o silné spazmolytikum, ktoré môže vo vysokej dávke vyvolať potrat alebo predčasný pôrod. To sa však týka najmä pitia silného mätového čaju a najmä žien, ktoré majú rizikové tehotenstvo. Ak je mäta súčasťou zmesi, tak ako v týchto dvoch prípravkoch, môže sa s opatrnosťou bezpečne použiť aj počas normálne prebiehajúceho tehotenstva.

5. Biolampa Bioptron

Pociťovala som veľkú bolesť uší aj hrdla, ktorú som sa predtým snažila riešiť pomocou bylinných pastiliek na hrdlo pre tehotné. Tie žiaľ nezaberali vôbec a iné možnosti (okrem výplachov a kloktania slanou vodou) som nemala. Svetelná terapia pomocou biolampy mi po niekoľkých použitiach naozaj veľmi pomohla. Skúsenosti s ňou mali najmä moji rodičia, ktorí mi ju požičali, keď som už netušila ako si pomôcť. Je vhodná aj počas tehotenstva a nemá žiadne vedľajšie účinky. Funguje len na princípe polarizovaného svetla, ktoré nepôsobí len povrchovo, ale dokáža prenikať aj hlbšie do tkanív a ovplyvniť zápalový proces.

Okrem týchto 5 „top“ som samozrejme užívala omega 3, vitamín C, D a zinok. 14 dní od pozitívneho testu som sa konečne postupne začala vracať k bežnému životu. A teraz ďakujem Bohu, že to máme doma za sebou a že s Covidom nemusím ísť rodiť. Opatrní sme ale naďalej a stále sa snažíme chrániť seba aj všetkých navôkol.

UPOZORNENIE: Ak ste aj vy tehotná a pozitívna na Covid-19, môžete sa mojim článkom inšpirovať, avšak každé tehotenstvo je iné a preto odporúčam, aby ste sa pred zaradením akejkoľvek novej podpornej liečby poradili s lekárom.

Ďakujem Vám za prečítanie a prajem Vám ako vždy: Zostaňte zdraví!

PharmDr. Lenka Bukviarová

PharmDr. Lenka Bukviarová

Šťastná mamina 2 dcér, vyštudovaný farmaceut, aromaterapeut, podporovateľka celostnej medicíny a zakladateľka osvetových projektov pre rodičov Web zdravej rodiny a Škola zdravia pre mamičky.

info@webzdravejrodiny.sk