Mnohí mi už od septembra píšete, čo so soplíkmi- či biely, či zelený… či zatekajúce soplíky, vodnaté…alebo akékoľvek iné. Ako stále tvrdím, prevencia bolí menej ako liečba. A nos nie je výnimkou. Mnohé spreje na upchatý nos sú návykové (účinné látky oxymetazolín, xylometazolín atď.), takže je lepšie, ak ich dieťa (ani vy) vôbec nebude potrebovať.

Nos je vlastne vstupom do dýchacích ciest a preto je potrebné udržiavať nosovú sliznicu čistú a vlhkú. Patogénne (infekciu vyvolávajúce) baktérie a vírusy sa do organizmu z veľkej časti dostávajú práve cez nos. Pravidelné čistenie nosa je teda najlepšou cestou ako predísť ochoreniam dýchacích ciest. Povedal Vám to Váš lekár?

Základná vec do každej domácej lekárničky je sprej s morskou vodou

Doporučujem kúpiť si na začiatku sezóny veľké balenie izotonickej morskej vody, aby vydržalo až do jari (medzi súrodencami ju nepožičiavajte). Preventívne ju aplikujte aspoň ráno a večer. V čase ochorenia dýchacích ciest môžete morskú vodu používať aj viackrát. Ak je nos upchatý, používajte hypertonickú morskú vodu, ktorá uvoľní opuch a zlepší dýchanie.

Ešte lepšia metóda – pre staršie deti a odvážnejších

Nebojte sa ani preplachov soľným roztokom pomocou nosovej konvičky. Táto metóda je ešte účinnejšia ako samotné používanie sprejov, keďže obsah nosa vypláchnete von a tak ho veľmi efektívne prečistíte. Procedúra je síce nepríjemná, ale keď si na ňu doma zvyknete, budete radi, že ste ju zaradili do dennej rutiny.

Vrámci prevencie tiež nezabúdajte na imunoaktívnu výživu. Prajem Vám zdravú zimu!

PharmDr. Lenka Bukviarová

Šťastná mamina 2 dcér, vyštudovaný farmaceut, aromaterapeut, podporovateľka celostnej medicíny a zakladateľka osvetových projektov pre rodičov Web zdravej rodiny a Škola zdravia pre mamičky.

info@webzdravejrodiny.sk