Užívanie akýchkoľvek liekov u detí by malo byť veľmi starostlivo zvážené, aby sa predišlo zbytočnej záťaži na detský organizmus. Antibiotiká sú lieky určené primárne na liečbu bakteriálnej infekcie, ktorá by sa pred zahájením liečby mala potvrdiť CRP testom v ambulancii alebo laboratórne. Medzi najčastejšie predpisované antibiotiká pre deti patria penicilíny (napr. Ospen sirup, Amoksiklav sirup), cefalosporíny (napr. Cefzil sirup) a makrolidové antibiotiká (napr. azitromycín – Sumamed sirup) atď.

Aby ste pri užívaní predišli zbytočným nežiaducim účinkom, trebe vedieť ako antibiotiká správne užívať. Dodržať treba tieto základné opatrenia:

1. Antibiotiká naordinuje LEKÁR (nie pacient) a to väčšinou v prípade bakteriálnej infekcie

Prečo?
Bežná chrípka je vírus, kde žiadne antibiotiká nezaberajú, iba zbytočne zaťažujú organizmus. Ničia probiotické kmene v čreve, čím oslabujú imunitu a telo je potom o to horšie schopné bojovať proti vírusu.
Okrem toho vzniká rezistencia – odolnosť baktérií voči antibiotikám, ktoré sú následne neúčinné a nepomôžu vtedy, keď ich skutočne potrebujeme.

2. Súčasné užívanie probiotík

Ako som písala v bode 1, antibiotiká zlikvidujú okrem patogénov aj dobré probiotické baktérie.  Preto ich treba opätovne doplniť, avšak (pri väčšine probiotík) minimálne s odstupom aspoň 3-4 hodiny od podania antibiotika. Ak by ste ich podali súčasne, nebudú účinné ani probiotiká ani antibiotiká.                                           Stáva sa, že keď odporúčam probiotiká pacientom s antibiotickou liečbou, povedia, že uprednostnia probiotický jogurt namiesto výživového doplnku probiotík (kvapky, kapsule). Jogurty však obsahujú rádovo oveľa menej probiotických kultúr. Aby to stačilo aj počas antibiotickej liečby, bolo by treba zjesť v priemere 8 kg živého jogurtu 3x denne.

 3. Užívajte antibiotiká presne podľa pokynov lekára/lekárnika                                                                  

Ak si v čomkoľvek nie ste istí, pýtajte sa na:

-dobu užívania (väčšinou je potrebné vybrať celé balenie)
-frekvenciu (väčšinou je nutné dodržať stanovený časový odstup)
-vzťah k jedlu/ nápojom (hlavne mlieko, mliečne výrobky obsahujú vápnik, ktorý môže ovplyvniť účinok niektorých antibiotík, podobne minerálne vody)
-správne uchovávanie (väčšina antibiotických sirupov sa musí držať v chladničke)

Ak už raz lekár Vám alebo dieťaťu antibiotiká naordinoval, dajte si na toto všetko pozor. Ak si nie ste istí, radšej sa dvakrát opýtajte a nebojte sa aj dodatočne zatelefonovať k lekárovi alebo do lekárne. Ak pri podávaní nepostupujete správne, liečba môže byť neúčinná a budete sa možno zbytočne trápiť ďalšími liekmi v bludnom kruhu nekončiacich sa chorôb.

PharmDr. Lenka Bukviarová

Šťastná mamina 2 dcér, vyštudovaný farmaceut, aromaterapeut, podporovateľka celostnej medicíny a zakladateľka osvetových projektov pre rodičov Web zdravej rodiny a Škola zdravia pre mamičky.

info@webzdravejrodiny.sk