Kedy začať s otužovaním?

Začať môžete asi od pol roka veku. Otužovať treba veľmi postupne a všímať si ako dieťa reaguje. Po bežnom osprchovaní alebo okúpaní v teplej vode len jemne omyjete telíčko vlažnou hubkou. Teplotu môžete po pár dňoch postupne znižovať zhruba o 1-2 °C a pomaly vymeníte hubku sa bežné sprchovanie. Detailný postup ako bezpečne otužovať bábätká nájdete TU.

U starších detí začíname sprchovaním teplou vodou, ktorú postupne znižujeme na vlažnú až studenú.  Sprchovanie má začínať vždy od nôh smerom k hlave. Pôsobením studenej vody sa stiahnu cievy končatín, čo vedie k „rozprúdeniu krvi,“ t.j jej presunu do jadra tela (pľúca, srdce, pečeň). Tým sa následne zrýchli metabolizmus a zvýši sa tvorba tepla.

S otužovaním by sa malo začínať na jeseň a vždy len pri plnom zdraví. Otužovať by sa malo pravidelne každý deň, pričom ideálne je pri sprchovaní hýbať sa a nestáť na mieste. Deťom nenamáčajte hlavu studenou vodou a nepraktizujte sedavé studené kúpele,  vždy iba krátku sprchu. Ak je dieťa choré, dajte si s otužovaním prestávku a po chorobe nezačnite tam kde ste prestali, ale opäť s teplejšou vodou.

 

PharmDr. Lenka Bukviarová

Šťastná mamina 2 dcér, vyštudovaný farmaceut, aromaterapeut, podporovateľka celostnej medicíny a zakladateľka osvetových projektov pre rodičov Web zdravej rodiny a Škola zdravia pre mamičky.

info@webzdravejrodiny.sk