Pri každej liekovej forme, či už kvapky, masti alebo čapíky, treba vedieť, ako ich správne dieťaťu aplikovať. Nevhodným podaním sa môže ľahko stať, že sa do tela nedostane celá dávka lieku a liečba nebude účinná.

Nosné kvapky
Už u detí do 1.roku sa môžu použiť nosné kvapky. V bežných prípadoch ide o liečbu nádchy a prechladnutia. Pred každým použitím treba väčšinu kvapiek pretrepať. Ak sa uchovávajú v chladničke, zahrejte ich najskôr v dlani. Dieťa musí mať vyčistený nos (odsaté/vyfúkané soplíky), v opačnom prípade sa účinná látka nemusí dobre vstrebať. Dojčatá pri aplikácii ležia, starším deťom môžete v sede zakloniť hlavu. Kvapkadlo zasuňte do nosnej dierky a kvapnite predpísaný počet kvapiek. Po podaní kvapiek je dobré, ak dieťa na minútu predkloníte – zabránite tak ich prehltnutiu. Ak dieťa nespolupracuje, v krajnom prípade je možné kvapnúť kvapky na vatovú tyčinku a ňou vytrieť nos. Po každom použití by sa mal aplikátor opláchnuť horúcou vodou.

Nosný sprej
Deťom starším ako jeden rok je možné aplikovať sprej do nosa. Vačšinu sprejov pred použitím treba pretrepať a streknúť najprv naprázdno do vzduchu, aby sa sprej spriechodnil. Jeden sprej by mal byť používaný len jedným dieťaťom, inak by mohlo dôjsť k preneseniu infekcie na druhé dieťa. Po každom použití by sa mal sprej opláchnuť horúcou vodou. Spreje s obsahom chemických účinných látok na uvoľnenie opuchu nosovej sliznice (napr. oxymetazolín, xylometazolín, tramazolín) sa smú používať len 7 dní. Pri dlhšom používaní môže vznikať návyk. Ak ešte ani vtedy nie je dieťa doliečené, skúste morskú vodu v spreji a poraďte sa s odborníkom. To isté platí aj pre nosné kvapky s obsahom chemickej účinnej látky.

Ušné kvapky
Ušné kvapky treba aplikovať dieťaťu ležiacemu na boku. Pred použitím jemne potiahnite ušný lalôčik smerom dolu dozadu, aby sa zvukovod uvoľnil. Jednu až dve hodiny po aplikácii nechajte dieťa ešte ležať, aby kvapky nevytiekli. Upúšťa sa od vkladania vaty, na ktorú sa kvapky dokvapkávajú, pretože to môže spôsobiť poleptanie zvukovodu.

Očné kvapky a masti
Tu platí zásada, aby ste sa aplikátorom nedotkli oka. Tak by sa totiž mohla do oka zaniesť ďalšia infekcia. Pri prvom použití očnej masti je potrebné asi 1 cm masti vytlačiť a zahodiť. Aplikovať očné lieky je vhodné v ľahu, prípadne v sede so zaklonenou hlavou. Pred samotným podaním si umyte ruky, jemne odtiahnite očné viečko a do priestoru spojivkového vaku kvapnite kvapku alebo vytlačte masť. Aspoň 2-3 minúty by malo mať dieťa zatvorené oko, aby sa liek rovnomerne rozptýlil. Aby kvapka nevytiekla, môžete jemne zatlačiť vnútorný kútik oka.

Čapíky
Čapík sa podáva do konečníka dojčaťu ležiacemu na chrbte, pričom nôžky má zdvihnuté. Staršie deti môžu ležať s pokrčenými nohami na boku. Pred samotným použitím je vhodné mierne zohriať čapík v dlani. Čapík treba vsunúť užšou časťou dnu do takej hĺbky, kým nepocítite odpor. Ak dieťa čapík vytláča, treba ho v konečníku zadržať prstom dlhšie alebo zatlačiť zadoček k sebe.

Perorálne (ústne) kvapky a sirupy
Výhodou u tejto liekovej formy býva ovocná príchuť, vďaka ktorej dieťa pri podaní nekladie odpor. Súčasťou balenia by vždy mala byť odmerka alebo striekačka, ktorou odmeriate predpísané množstvo. Liek môžete podať aj plastovou lyžičkou, záleží, ak to dieťa lepšie toleruje. Pri použití striekačky streknite teknutinu na bok líca, v prípade odmerky alebo lyžičky ju položte na spodnú peru a podajte v primeranom množstve, aby tekutina dieťaťu nezabehla. Niektoré kvapky a sirupy sa môžu podať v lyžičke čaju.

Kloktadlá a pastilky
Používajú sa u starších detí pri bolestiach hrdla. Kloktanie by malo trvať maximálne jednu minútu, pričom dieťa nahlas vyslovuje písmeno „a“. Pastilky sa majú cmúľať- teda sa len voľne nechajú rozpustiť v ústach. Ani pastilky ani kloktadlá by sa nemali prehĺtať a pol hodinu po nich sa nesmie podávať žiadne jedlo ani nápoj.