Na čo všetko je „céčko“ dobré určite viete . Je to antioxidant, napomáha tvorbe kolagénu a stimuluje imunitu. Viac píšem v článku https://webzdravejrodiny.sk/trening-imunity-i-poznate-potraviny-ktore-dokazu-stimulovat-imunitny-system/
Aké sú hodnotné zdroje vitamínu C?
Šípky, čierne ríbezle, rakytník, citrusy, kiwi, zemiaky (hlavne šupka), čerstvá listová zelenina, paprika, rajčiny, kapusta.
Pre porovnanie: dospelý človek pokryje svoju dennú potrebu vitamínu C ak skonzumuje:
4 kg jabĺk/ 2kg hrušiek/ 400g kapusty/ 1 pomaranč/ 3 citróny alebo len 5 dkg šípiek.
Obsah vitamínu C v nich však závisí od dĺžky skladovania a prípravy.
Ako teda zachovať čo najviac vitamínu C v potravinách?
Citlivosť vitamínu C na vzduch, teplo a vlhkosť je vysoká. Varením a skladovaním za prístupu svetla sa jeho množstvo v ovocí a zelenie môže znížiť až o 70 %. Zeleninu je vhodné priviesť do varu rýchlo, pretože pri dlhšie trvajúcom postupnom zvyšovaní teploty sú aktívne enzýmy, ktoré vitamín C odbúravajú. Pri rýchlom uvarení sa enzýmy rýchlo deštruujú a tým dochádza k menším stratám vitamínu C. Odbúravanie vitamínu C podporuje aj krájanie, strúhanie, namáčanie alebo mixovanie ovocia alebo zeleniny. Menšiu stratu predstavuje sušenie alebo kvasenie. Zmrazovanie je v tomto smere variabilné- obsah vitamínu klesá, nemení sa alebo stúpa.
Z toho vyplýva, že najviac vitamínu C je v surovom ovocí a zelenine. Moje odporúčanie:
Čo sa dá zjesť surové, to tepelne neupravujte.
Každá strana však má dve mince… tepelnou úpravou niektorých druhov zeleniny a ovocia sa môže zvyšovať využitie minerálov, ktoré obsahujú. Napríklad: povarením brokolice 5 minút sa obsah vitamínu C zníži, avšak zvýši sa vstrebateľnosť železa o 25%.