Nemusí to ani zďaleka byť exotická dovolenka. Stačí prechádzka parkom, lúkou, lesom alebo len pár minút pri vode. Nepríjemný hmyz nás nielenže otravuje, ale môže prenášať infekčné ochorenia či vyvolať alergickú reakciu. Veľmi nebezpečné môže byť najmä prisatie kliešťa, keďže práve ten môže byť prenášačom kliešťovej encefalitídy alebo lymskej boreliózy.

Veľmi problematické a obťažujúce môžu byť aj komáre, ktorých pichnutie vyvoláva lokálnu reakciu, ktorá sa prejavuje ako opuch, svrbenie, štípanie, pálenie či bolesť.  Vo všeobecnosti sa ako prevencia pred útokmi hmyzu odporúča prispôsobiť oblečenie (nosiť oblečenie svetlých farieb, dlhé rukávy, dlhé nohavice, vyššie ponožky v prírode, zastrčené tričko do nohavíc atď.), mechanické bariéry (sieťky na okná, dvere, kočík, moskytiéry) a samozrejme repelenty.

Práve tie by nás mali najlepšie ochrániť pred útokom hmyzu. Ako teplokrvné živočíchy sme pre hmyz lákadlom – orientuje sa na nás vďaka vydychovanému oxidu uhličitému, teplu a pachu nášho potu. Kúpiť repelent nie je žiaden problém, ťažšie však je vybrať taký, ktorý bude čo najprijateľnejší pre citlivý detský organizmus – teda netoxický, bezpečný, príjemný na používanie a ideálne aj priateľský k životnému prostrediu.

Veľký boom v súčasnosti zažívajú prírodné repelenty. Vo všeobecnosti sa považujú za lepšiu alternatívu ako repelenty vyrábané synteticky a taktiež za vhodné pre deti. Pozor…“prírodné“ sa nemusí za každú cenu rovnať „bezpečné.“ Prírodné repelenty sú často riedené esenciálne oleje v liehu alebo oleji. Treba však podotknúť, že nie všetky esenciálne oleje sú vhodné aj pre malé deti a aj to, že izolácia esenciálneho oleja, teda silice z materskej rastliny sa niekedy vykonáva chemickým procesom za pomoci organického rozpúšťadla. To už až tak „prírodne“ neznie, ale poďme od začiatku…

Ktoré syntetické zložky nájdete v bežne dostupných repelentných prípravkoch?

Najčastejšie používanou zložkou v repelentoch je látka dietyltoluamid alebo DEET, chemicky N,N-dietyl-3-metylbenzamid. Táto látka bola vyvinutá už v roku 1946. Ide o veľmi efektívnu a účinnú repelentnú zložku, ktorej mechanizmus účinku aj bezpečnosť bola testovaná v mnohých klinických štúdiách. DEET hmyz odpudzuje – jeho pôsobením sa aktivujú špecifické neuróny čuchových receptorov komárov a teda, jednoducho povedané, hmyz pach tohto repelentu neznáša. Na obdobnom princípe pôsobia aj  rastlinné silice, ako napríkad eukalyptová silica eukalyptol, tujón či linalool. Pozor, DEET má okrem toho aj centrálne pôsobenie priamo na človeka. Inhibuje aktivitu enzýmu acetylcholínesteráza (AChE), čím ovplyvňuje procesy v centrálnej nervovej sústave, teda v mozgu a v mieche. Z toho vyplýva aj riziko nežiaducich účinkov ako napríklad kŕče, paralýza či ťažkosti s dýchaním. Tieto sa však s najväčšou pravdepodobnosťou môžu prejaviť najmä pri nesprávnom použití repelentu s obsahom DEET- napríklad pri neúmyselnom vdýchnutí.

DEET sa absorbuje kožou do tela a preto by sa nemal používať na veľké plochy tela a už vôbec nie na poranenú kožu. Taktiež ho nikdy nepoužívajte v blízkosti očí alebo slizníc. Aj pri bežnom použití sú známe nežiaduce účinky vo forme podráždenia kože či sliznice a tiež negatívne účinky na životné prostredie. Aj preto je tu snaha výrobcov postupne nahradiť túto látku za iné, k telu aj životnému prostrediu priateľskejšie zložky.

DEET je dokonca v niektorých štátoch zakázaný alebo je jeho koncentrácia v hotových prípravkoch limitovaná. U nás ho zatiaľ nájdete v širokej škále voľne dostupných produktov, z ktorých niektoré sú podľa odporúčaní výrobcov vhodné aj pre malé deti. Tu by som však odporučila zvoliť inú repelentnú zložku, keďže deti majú  veľmi citlivú kožu a DEET by mohol vyvolať podráždenie. Veľmi nebezpečné, dokonca až život ohrozujúce by mohlo byť aj  náhodné vdýchnutie repelentného spreja dieťaťom. Repelenty s obsahom DEET neodporúčam ani tehotným a dojčiacim ženám.

POZOR: Niektorí výrobcovia neuvádzajú túto zložku pod názvom DEET, ale uvedú chemický vzorec N,N-dietyl-3-metylbenzamid alebo názov dietyltoluamid (napríklad detský repentný sprej KISS). Preto čítajte zloženie pozorne.

Ďalšou zložkou, ktorá sa často vyskytuje v repelentoch na našom trhu je látka picaridin (resp. icaridin). Jeho účinok je porovnateľný s účinnosťou DEET, avšak picaridin pôsobí menej dráždivo na kožu a sliznice a je šetrnejší k oblečeniu. Nájdete ho aj v repelentoch určených pre deti od 2 rokov, ale podobne ako v prípade DEET, aj tu odporúčam zvoliť pre repelentnú ochranu radšej šetrnejšiu a najmä netoxickú látku. Takou je napríklad látka IR3535 (chemický názov ethyl 3-[acetyl(butyl)amino]propanoát), ktorá je americkou agentúrou EPA (Enviromental protection agency) uznaná  ako pre cicavcov prakticky netoxická. Ide o biopesticíd účinný proti komárom a kliešťom a nájdete ju už  v repelentoch určených pre deti od 3 mesiacov (Diffusil baby, Predator Junior). Pozor však na podráždenie očí, kože a slizníc- to je aj v prípade tejto látky možným vedľajším účinkom, najmä pri nesprávnom použití.

Prečo si vybrať prírodný repelent?

Účinné zložky prírodných repelentov sú často esenciálne oleje, ktorých tradícia trvá už od v staroveku. Ide vlastne o silice –  zmesi prchavých lipofilných (v tuku rozpustných) látok, ktoré sa nachádzajú v mnohých rastlinách. Tie ich produkujú ako lákadlo pre opeľovače alebo sa nimi naopak chránia pred bylinožravcami. Rastlinné silice môžu podobne ako syntetické repelentné látky pôsobiť dráždivo, avšak ich bezpečnosť je určite oveľa vyššia ako v prípade DEET alebo picaridínu. Či už kupujete hotový repelent alebo ho vyrábate sami, dbajte na to, aby bola daná silica získaná šetrnými spôsobmi, aby bolo jej použitie vhodné pre vek Vášho dieťaťa, resp. aby bola použitá v bezpečnom riedení.

ZDROJE:

1.  2.  3.  4.  5.  6.  7.  8.  9.

PharmDr. Lenka Bukviarová

Šťastná mamina 2 dcér, vyštudovaný farmaceut, aromaterapeut, podporovateľka celostnej medicíny a zakladateľka osvetových projektov pre rodičov Web zdravej rodiny a Škola zdravia pre mamičky.

info@webzdravejrodiny.sk