Prírodné repelenty zažívajú boom absolútne právom. Oproti syntetickým na báze DEET alebo picaridínu sú účinné zložky prírodných repelentov omnoho priateľskejšie k ľudskému telu aj životnému prostrediu. O chemických zložkách repelentov som písala nedávno v článku Aký repelent vybrať deťom I.,  dnes sa pozrieme na svetlejšiu stranu – prírodné repelenty a ich domácu prípravu.

Aké zložky nájdeme v prírodných repelentoch?

Prírodné repelenty sú často esenciálne oleje alebo ich zmesi riedené v oleji alebo liehu. Tradícia esenciálnych olejov pretrváva už od v staroveku a už vtedy boli veľmi obľúbené a mali široké uplatnenie. Esenciálne oleje sú v podstate silice –  zmesi prchavých lipofilných (v tuku rozpustných) látok, ktoré sa prirodzene nachádzajú v mnohých rastlinách. Tie ich produkujú ako lákadlo pre opeľovače alebo sa nimi naopak chránia pred bylinožravcami. Mnohé esenciálne oleje odpudzujú hmyz. Ich pôsobením sa aktivujú špecifické neuróny čuchových receptorov hmyzu a teda, jednoducho povedané, hmyz pach takéhoto repelentu neznáša.

Rastlinné silice môžu podobne ako syntetické repelentné látky pôsobiť dráždivo a vyvolať alergickú či fotosenzitívnu reakciu na slnku. Ich bezpečnosť je však napriek tomu určite oveľa vyššia ako v prípade chemických zložiek ako DEET alebo picaridín. Či už kupujete hotový repelent alebo ho vyrábate sami, dbajte na to, aby bola daná silica získaná (extrahovaná) šetrnými spôsobmi a aby bolo jej použitie vhodné pre vek Vášho dieťaťa, resp. aby bola použitá v bezpečnom riedení.

Pozor! Ak kupujete repelent, všímajte si celé zloženie. Niektoré totiž obsahujú kombináciu chemických a prírodných zložiek, takže je ľahké sa pomýliť, resp. nechať sa oklamať.

Ktoré esenciálne oleje majú repelentné účinky? 

Potenciálne účinné sú napríklad neem (nimbový olej; zederah indický, lat. Azadirachta indica), bazalkový olej (bazalka pravá, lat. Ocimum basilicum), levanduľový olej, tymiánový olej, cédrový olej, olej z citrónového eukalyptu (lat. Lemon eukalyptus), olej z mäty piepornej (mentol, lat. Mentha piperita), eugenol (nachádza sa napr. v klinčeku), citral (nachádza sa napr. v myrtovníku citrónovom), karyofylén, geraniol, pyretrín atď. (Ansati et.al., 2000).

Preukázaný je taktiež účinok niektorých silíc proti kliešťom. Účinný je napríklad rozmarínový olej (rozmarín lekársky, lat. Rosmarinus officinalis), olej z mäty klasnatej (lat. Mentha spicata), majoránkový olej (majorán záhradný, lat. Origanum majorana), bazalkový olej (bazalka pravá, lat. Ocimum basilicum) a levanduľový olej.

Ako používať esenciálne oleje pre malé deti?

Používanie esenciálnych olejov u malých detí je obmedzené a treba k nemu pristupovať s opatrnosťou. Nie všetky prírodné látky sú vhodné aj pre malé deti, resp. je nutné ich v správnom pomere riediť olejom alebo alkoholom. Odporúčané riedenie závisí od veku dieťaťa – pre bábätká sa používa 0,1 % koncentrácia, od 3 mesiacov 0,25 %, od 1,5 roka približne 0,5 % atď.

Ak používate neriedené esenciálne oleje alebo ich neriedite dostatočne, môžu mať aj vážne vedľajšie účinky. Ide napríklad o eukalyptový či mätový olej, ktoré rozhodne nie sú určené pre deti do 3 rokov. Pri kúpe prírodného repelentu si preto všimnite odporúčanie ohľadne veku.

Ako si najjednoduchšie vyrobiť domáci repelent z esenciálnych olejov?

Olejov, ktoré môžete použiť je naozaj veľmi veľa. Odporúčam Vám však použiť levanduľový olej, ktorý patrí k najčastejšie používaným a najbezpečnejším siliciam pre deti. Štúdia preukázala účinok proti kliešťom už v prípade 30 % levanduľového oleja v alkohole. V takejto koncentrácii sa však používa len na oblečenie či sieťky proti hmyzu, nie na holú kožu.

Ak chcete pripraviť repelent na telo, treba dodržiavať koncentrácie odporučené pre deti. Esenciálny olej sa vtedy riedi s iným olejom, napríklad olivovým, jojobovým, kokosovým, mandľovým atď. Pozor, esenciálne oleje sú prchavé látky a preto ich treba aplikovať aspoň každé dve hodiny.

Moje tipy na prípravu domáceho repelentu pre deti

Repelent na oblečenie o gramáži 100 ml pripravíme zmiešaním 30 ml levanduľového oleja a 70 ml 60 % etanolu (lieh, resp. spiritus dilutus z lekárne). Zmes nalejeme do rozprašovača a používame len na oblečenie alebo na sieťky proti hmyzu aspoň každé 2 hodiny.

Repelent na telo o gramáži 50 ml pre 2 ročné pripravíme zmiešaním 20 kvapiek levanduľového oleja a 50 ml olivového alebo iného oleja. Zmes nalejeme do rozprašovača alebo tmavej fľaštičky (liekovky) a používame ho na telo aspoň každé 2 hodiny. Takouto prípravou získate olej o koncentrácii približne 1 %, ktorá je vhodná pre deti od 2 rokov.

Variácie riedenia podľa veku:

  1. Deti od 3 mesiacov: použite 5 kvapiek levanduľového oleja do 50 ml olivového oleja

  2. Deti od 1 roka: použite 10 kvapiek levanduľového oleja do 50 ml olivového oleja

  3. Deti od 2 rokov: použite 20 kvapiek levanduľového oleja do 50 ml olivového oleja

  4. Deti od 6 rokov: použite 30 kvapiek levanduľového oleja do 50 ml olivového oleja.

Ak si chcete pripraviť menšie množstvo, napríklad len 25 ml repelentu, použite polovičné množstvá východiskových surovín. Olej je najlepšie uchovávať v tmavej fľaštičke a v chladničke.

A ak repelent kupujete?

Všimnite si na obale prípravku základné informácie, a to najmä použité silice a spôsob ich získavania (ideálne bez chemických rozpúšťadiel), ich riedenie v produkte a vhodnosť produktu pre vek Vášho dieťaťa. Taktiež si všimnite údaj o správnom použití repelentu. Esenciálne oleje sú prchavé látky a preto je nutná častejšia aplikácia na telo či oblečenie. Ak by ste neaplikovali repelent v pravidelných intervaloch, ich repelentný účinok sa môže výrazne znížiť a neochráni Vás pred hmyzom. Na trhu sú už aj repelenty vo forme nanoemulzie, ktoré majú dlhšie pôsobenie. Domáca príprava je však oveľa lacnejšia 🙂 Držím palce!

ZDROJE:

1.  2.  3.  4.  5.  6.  7.  8.  9. 10. 11. 12. 13. 14. 15.

PharmDr. Lenka Bukviarová

Šťastná mamina 2 dcér, vyštudovaný farmaceut, aromaterapeut, podporovateľka celostnej medicíny a zakladateľka osvetových projektov pre rodičov Web zdravej rodiny a Škola zdravia pre mamičky.

info@webzdravejrodiny.sk