Už malé bábätká spia vonku v kočíkoch, čo je pre ne veľmi prospešné z hľadiska podpory imunitného systému a prevencie rôznych infekcií. Ide o tzv. otužovanie vzduchom. Škoda, že takúto možnosť nemá aj väčšina našich predškolákov. V porovnaní so vzduchom v uzavretých priestoroch sa vo vzduchu vonku nekumulujú patogény a nie je taký suchý. Z toho dôvodu je dôležité aj časté vetranie v bytoch.

Spánok a pobyt vonku sa dá považovať za veľmi účinné preventívne opatrenie (nielen) pre posilnenie imunity, ale aj zlešenie kognitívnych (rozumových) schopností a celkovej duševnej a fyzickej pohody. Dôležité však je prispôsobiť pobytu vonku a aktivitám aj oblečenie. Ideálnym spôsobom obliekania je vrstvenie. Jedným z najlepších materiálom oblečenia je bavlna, pretože dobre saje pot. V zime je veľmi užitočné aj funkčné oblečenie, ktoré dobre odvádza pot a zabraňuje spoteniu a prechladnutiu.

Otužilí severania

Otužovaniu vzduchom sa môžeme učiť od severských národov- Švédov alebo Nórov. U nich je úplne bežné, že bábätká spia v kočíkoch vonku pred kaviarnami (dokonca aj pri mínusových teplotách), zatiaľ čo rodičia vnútri pijú kávu.