Cibuľa kuchynská (cesnak cibuľový) je často používanou surovinou v slovenských kuchyniach. O jej liečivých účinkoch vedeli už naše pra-prababky a bola významnou súčasťou ľudového liečiteľstva. Pre svoje hodnotné zloženie sa právom považuje za liečivú rastlinu – obsahuje silice, vitamín C, kyselinu listovú a ďalšie B vitamíny, vitamín E, horčík, vápnik, železo, zinok, jód a ďalšie minerály.

Cibuľa na kašeľ?

Z cibule môžeme získať silicu alicín – sírnatú zlúčeninu, ktorá má okrem iného antibakteriálny, antivírusový, antiparazitárny, imunostimulačný  a expektoračný účinok. Túto silicu obsahuje aj cesnak. Práve pre tieto vlastnosti sa cibuľa uplatňuje v liečbe kašľa a ďalších ochorení dýchacích ciest. Takýto liek je ľahko dostupný, účinný, lacný a takmer bez žiadnych rizík.

Ako si pripraviť cibuľový sirup?

Cibuľu nakrájame nadrobno a zmiešame v pohári s 2-3 lyžicami medu. Zmes necháme pár hodín odstáť a skladujeme ju v chladničke. Podávať môžeme  už deťom po 1. roku života, najlepšie 2 krát denne 1 čajovú lyžičku. Nepodávajte sirup pred spaním, pretože uvoľňovanie hlienu by vyvolávalo vykašliavanie a tak narúšalo spánok.

 

Kto by nemal užívať veľké množstvá cibule a cesnaku?

Nežiaducim účinkom cibule a cesnaku môže byť bolesť a ťažoba na žalúdku, hlavne ak množstvo  neodhadneme. Cibuľa má taktiež antihypertenzívny účinok, takže by si na väčšie dávky mali dať pozor ľudia s nízkym tlakom. Naopak, ak trpíte hypertenziou, môže vám cibuľa či cesnak pomôcť udržať krvný tlak v norme. Ďalším účinkom alicínu je ovplyvnenie funkcie krvných doštičiek a teda tzv. antikoagulačný, resp. antiagregačný efekt. To znamená, že veľké dávky by mohli v extrémnych prípadoch vyvolať krvácavé stavy. Mali by si naň teda dávať pozor aj pacienti užívajúci takto pôsobiace liečivá – napr. warfarín, rivaroxaban, ale aj kyselinu acetylsalicylovú (Aspirin, Acylpyrin) či ibuprofen. Práve z týchto dôvodov je nevhodné konzumovať veľké dávky cibule a cesnaku pred operáciou či trhaním zuba.