Sledujem, že čím ďalej tým viac rodičov sa zaujíma o zdravé stravovanie svojich detí (aj seba). Snažia sa, aby mali deti na stole vždy čerstvú, zdravú a vyváženú stravu. Je pre mňa až neuveriteľné, že si takúto voľbu MNOHÍ rodičia veľakrát MUSIA obhajovať pred starými rodičmi aj ďalšími známymi či neznámymi.
Spoznali ste sa tam aj vy? Vysvetľujete aj vy, prečo kupujute deťom ovocie namiesto sladkostí? Tak čítajte ďalej.
To, čo nazývame sladkosť je vlastne priemyselne upravená zmes cukrov, tukov a rôznych aditív. Výrobcovia potravín dobre vedia, ako vyrobiť sladkosť tak, aby ju deti chceli opäť. Vedecky je už dávno potvrdené, že denno-denná konzumácia sladkostí (ba dokonca aj viac-krát za deň), má negatívne dôsledky na zdravie – obezita, cukrovka, kardiovaskulárne choroby, poruchy imunity a zubný kaz.
Cukor a zmeny v správaní?
Cukor pôsobí návykovo. Po jeho konzumácii prudko vyletí hladina glukózy v krvi, čo môže mať za následok hyperaktivitu až agresivitu. Spoznáva to niekto na deťoch? Ja áno, zažila som aj záchvat zlosti. Keď hladina poklesne, telo si automaticky pýta ďalší cukor, a kým ho nedostane, znova sa to prejaví na správaní. Tento jav určite každý dobre pozná aj na SEBE SAMOM. Ide o začarovaný kruh, ktorý je ťažko prelomiť. Keďže za metabolizmus cukrov v tele je zodpovedný hormón inzulín, môže pri nadmernej konzumácii cukru viesť k inzulínovej rezistencii a neskôr k cukrovke.
Kto s cukrom nepozná mieru, ľahko sa to odzrkadlí na jeho zdraví – len sa prejdite po čakárňach plných pacientov, 90% z nich sa nevie zdravo stravovať. Za chronické choroby nie je v najväčšej miere zodpovedná genetika, ale nesprávny životný štýl. Na Slovensku máme ročnú spotrebu asi 80 kg cukru na osobu, čo je asi dvojnásobok zdraviu únosnej miery. Bez bieleho (aj hnedého) cukru sa však dá ŽIŤ. Deťom (aj nám) absolútne stačí cukor, ktorý sa prirodzene nachádza v ovocí či v celozrnných potravinách.
Ako si teda môžeme obhájiť názor: „sladkosti deťom len výnimočne?“
1. zmeny správania detí
2. horšie zaspávanie a spánok
3. zubný kaz (deti nemajú dokonalú ústnu hygienu)
4. poruchy imunity a vyššia chorobnosť
5. odmietanie bežnej stravy (v ČR prípad 12 ročného chlapca, ktorý jedol jedine tyčinky Snickers)
6. pestovanie správnych stravovacích návykov
7. predchádzanie obezite, cukrovke a kardiovaskulárnym ochoreniam.