Na vonkajšom obale lieku Nurofen totiž nájdete dávkovanie podľa veku aj podľa hmotnosti.  Čím sa teda riadiť a podľa čoho liek podávať?

Dávkovanie každého jedného lieku sa má vždy vypočítať podľa telesnej váhy, nie veku. Ale poďme od začiatku…

Nurofen sirup obsahuje účinnú látku ibuprofén, ktorá patrí medzi nesteroidné antiflogistiká. Jeho účinok je protizápalový, analgetický (bolesť tlmiaci) a antipyretický (znižujúci horúčku).  Mechanizmom účinku Vás v tomto článku nebudem zaťažovať, v prípade záujmu si ho môžete prečítať tu.

Toto liečivo bolo prvýkrát uvedené na trh v roku 1969 a dnes po ňom rodičia najčastejšie siahajú pre jeho antipyretické účinky, teda na zníženie horúčky. Pozor, telesná teplota 37, 5  °C ešte nie je horúčka! Čo je to borúčka, kedy a ako ju začať zrážať si prečítajte TU.

 Každé liečivo môže byť liek aj jed. Všetko záleží od dávky a organizmu

Pri liečbe je potrebné dosiahnuť terapeutickú, čiže liečebnú dávku. Poddávkovanie zapríčiní, že liečba nebude účinná a liek iba zbytočne zaťaží tráviaci trakt. Predávkovanie môže vyvolať vážne nežiaduce účinky, zriedkavo aj smrť.  Terapeutickú dávku je preto potrebné vždy počítať na celkovú telesnú váhu. Výrobca tohto sirupu udáva aj dávkovanie podľa veku, ktoré je však absolútne zavádzajúce.

PharmDr. Lenka Bukviarová

Šťastná mamina 2 dcér, vyštudovaný farmaceut, aromaterapeut, podporovateľka celostnej medicíny a zakladateľka osvetových projektov pre rodičov Web zdravej rodiny a Škola zdravia pre mamičky.

info@webzdravejrodiny.sk