Či už idete k moru, na kratšie či dlhšie prázdniny alebo len na víkend, môže sa Vám hodiť byť pripravení. Čo teda nezabudnúť pobaliť pred cestou? V prvom rade si treba položiť otázku, či bude vo Vašej destinácii k dispozícii aj lekáreň. Ak budete dovolenkovať na Slovensku, bude zrejme lekáreň nablízku a nie je dôvod zásobiť sa vopred liekmi, ktoré možno v konečnom dôsledku nespotrebujete. V prípade, že sa vyberiete do zahraničia, doporučujem sa radšej pre istotu zásobiť. Nie všade na svete totiž kúpite tie isté lieky, ktoré poznáte z domu. Nehovoriac o tom, že v niektorých krajinách nie je lekárenstvo na takej vysokej úrovni ako u nás – najmä čo sa týka kvality a bezpečnosti liekov. Všetko, čo sa na dovolenke môže zísť pre deti aj pre vás, si teda vezmite z domu. Pomôže Vám tento môj zoznam.

1. Lieky, ktoré Vaše dieťa bežne užíva

S dostatočným predstihom si zabezpečte dostatočné množstvo liekov na dovolenku a skontrolujte si aj ich dátum expirácie. Lieky, ktoré sa majú uchovávať v chladničke, treba počas cesty dať do chladiaceho boxu alebo k chladiacej vložke, aby neboli vystavené teplote vyššej ako 8 °C.

2. Liek pri cestovnej nevoľnosti

Najbežnejším liekom pre deti od 2 rokov je Kinedryl. Treba podať ¼ – ½ tablety hodinu pred cestou. Ak cestujete dlhší čas, po 2-3 hodinách môžete podanie zopakovať. Vedľajším účinkom tohto lieku môže byť ospalosť. Pre mladšie deti sa používajú homeopatiká Cocculine v dávke 2 tablety večer pred cestou a v deň cesty 2 tablety 3x denne. Ak napriek tomu príde nevoľnosť, majú sa užívať 2 tablety každú hodinu až do vymiznutia príznakov. Tablety podávajte rozpustené v malom množstve vody alebo nechajte voľne rozpustiť v ústach. Pri deťoch starších ako 2 roky môžete pred cestou podať slabý zázvorový čaj, ktorý pôsobí antiemeticky. Viac v tomto článku.

3. Lieky proti bolesti a teplote

Ide o účinné látky ako paracetamol a ibuprofén, ktoré pôsobia súčasne proti bolesti aj teplote (ibuprofén aj proti zápalu). Deťom do 3 rokov podávame v prípade potreby sirupy, nad 3 roky je možné podať aj tabletu. Zabezpečte si aj čapíky, ktoré použijete v prípade zvracania. Nezabudnite si vziať so sebou aj teplomer. Viac o znižovaní teploty nájdete v tomto článku.

4. Nosný sprej alebo kvapky

Ak ide o upchatie a opuch nosovej sliznice, vhodné sú hypertonické morské vody alebo spreje a kvapky s obsahom xylometazolínu, oxymetazolínu atď. Ak je nádcha alergického pôvodu, použiť treba liek s obsahom antihistaminika. Viac v tomto článku.

5. Kvapky do očí

Ideálne je mať so sebou kvapky s obsahom extraktu očianky, ktorá pôsobí proti zápalu (sú vhodné aj pre deti). Pri nehnisavom zápale pomôžu kvapky s dezinfekčným účinkom – antiseptiká. Ak je už v oku hnis, vyhľadajte s dieťaťom lekára, pretože vtedy väčšinou ide o bakteriálnu infekciu a bude treba zrejme nasadiť antibiotiká.

6. Kvapky do uší

Pri miernych bolestiach alebo zápale ako prvá pomoc pomôžu ušné kvapky Burrow. Ak vyteká hnis, vyhľadajte s dieťaťom lekára, pretože vtedy väčšinou ide o bakteriálnu infekciu a bude treba nasadiť antibiotiká.

7. Ochranná kozmetika s UV faktorom a prípravok po opaľovaní

Deti do 1. roku života by vôbec nemali byť vystavované priamemu slnečnému žiareniu a pri deťoch do 3 rokov treba pobyt na slnku výrazne obmedziť. Ideálne je používať ochranný prípravok s SPF 30 až 50 a s obsahom minerálnych filtrov. Viac v tomto článku.

8. Alergia

Na zmiernenie alergických prejavov je dobré mať so sebou lieky s obsahom antihistaminika – či už očné alebo nosné kvapky, nosný sprej, prípadne celkové antihistamiká vo forme tabliet alebo kvapiek.

9. Bolesť hrdla

Pre deti od 3 rokov sú vhodné pastilky na cmúľanie, kloktadlá a spreje do hrdla. Pomôcť môže aj vykloktanie slanou vodou. Mladším deťom, ktoré ešte nevedia cmúľať ani kloktať, môžeme podať kalciový sirup alebo homeopatiká na bolesť hrdla, ktoré rozpustíme v lyžičke vody.

10. Kašeľ

Od narodenia sa môže používať homeopatický sirup Stodal, ktorý pomáha pri suchom aj vlhkom kašli. Výhodné je ho použiť, keď si typom kašľa nie ste istý. Pri vlhkom kašli sa používajú sirupy alebo tablety na podporu vykašliavania s účinnými látkami ako acetylcysteín alebo ambroxol, na suchý kašel napríklad liečivo dextrometorfan.

10. Zápcha

Pri zápche je vhodné nezávisle od veku použiť glycerínový čapík alebo odvar z ľanových semienok. Zaradiť treba aj probiotiká a vhodnú diétu s dostatkom vlákniny a tekutín.

11. Hnačka

Už od narodenia sa môžu pri hnačke podávať  probiotiká s obsahom Saccharomyces cerevisieae. Na doplnenie stratených minerálov a živín sa používa rehydratačný roztok, ktorý sa dá kúpiť hotový v lekárni. Od 2 rokov je je vhodný diosmektit vo forme prášku alebo rozdrvené živočíšne uhlie. Viac v tomto článku.


12. Dezinfekčný sprej na odreniny, náplasť, elastický obväz

13. Poštípanie

Na prevenciu poštípania si vezmite so sebou repelent. Pre deti mladšie ako 2 roky existujú repelenty na bylinnej báze. Ako prvú pomoc na poštípanie použite gél s obsahom antihistaminika (Fenistil,) alebo homeopatický bylinný gél Dapis,.

14. Pinzeta na vyberanie kliešťov

Postup ako správne vybrať kliešťa nájdete tu.

Viac k jednotlivým bodom nájdete v priložených linkoch a ďalších článkoch.

PharmDr. Lenka Bukviarová

Šťastná mamina 2 dcér, vyštudovaný farmaceut, aromaterapeut, podporovateľka celostnej medicíny a zakladateľka osvetových projektov pre rodičov Web zdravej rodiny a Škola zdravia pre mamičky.

info@webzdravejrodiny.sk