Zlepšiť zdravotnú starostlivosť na Slovensku sa (dúfam) snažia tí kompetentní tam hore – naši politici. Nechcem sa rozpisovať o tom, ako máme málo lekárov a sestier, že nemocnice sú staré a strava v nich nevhodná, čakacie doby dlhé, a ani o tom, že lieky sú drahé. To vieme.

Chcem hovoriť o samotnom prístupe k pacientom. Možno to znie zvláštne, ale empatickí lekári aj ďalší zdravotníci môžu byť kľúčom k jednoduchému zlepšeniu zdravotnej starostlivosti a kvalitnejšej liečbe.

Práve empatia môže predstavovať jedno lacné riešenie, ako dosiahnuť efektívnejšiu liečbu. Toto tvrdenie hlása americká štúdia, na ktorej pracovali pediatri a uverejnil ju časopis Jama. Štúdie sa zúčastnilo 68 detí hospitalizovaných na jednotke intenzívnej starostlivosti a 179 ich rodinných príslušníkov. Počas 4 rokov boli nahrávané rozhovory lekárov a rodičov, ktoré sa týkali zdravotného stavu detí a rozhodnutiach o ďalšej liečbe a zákrokoch. Pozitívnym zistením analýzy nahrávok bolo, že väčšina lekárov bola k rodinám veľmi empatická a hovorila jednoducho a zrozumiteľne, nie zložitou medicínskou terminológiou. Avšak niektorí lekári nedali dostatok priestoru RODINE vyjadriť svoje emócie a svoj názor. Tak im ušla príležitosť dozvedieť sa VIAC o svojom pacientovi. Ak majú rodičia priestor, dokážu o dieťati povedať veľmi veľa. A to čo pre rodiča môže vyzerať ako detail a nepodstatná vec, môže byť pre lekára,sestru, či lekárnika zásadné.

Štúdia bola síce vykonaná na kriticky chorých deťoch, ale myslím si, že jej závery sa dajú uplatniť aj v bežnej praxi. Myslím si, že zdravotníci by mali klásť dôraz na rozhovor. Áno, viem, že času je málo a pacientov veľa, ale mne v lekárni často stoja piati ľudia v rade, a aj tak sa s každým porozprávam, kým zistím, o čo ide. A otvorené je 8 až 12 hodín. Nie do dvanástej

Ako rodičia by sme zase rozhovoru mali byť otvorení (nemému ani vlastná mať…), aby z nás zdravotník dostal čo najviac informácií. Liečba tak bude určite efektívnejšia a deti rýchlejšie zdravé.

Čo si myslíte a aké sú Vaše skúsenosti? Je váš pediater (alebo iný lekár) empatický a dá vám aj priestor vyjadriť sa?