Vyprázdňovanie riedkej stolice viac ako 3-krát za deň sa považuje za hnačku. V našich podmienkach ide väčšinou u o dobre zvládnuteľnú a bežnú  poruchu trávenia, ale v rozvojových krajinách na ňu ročne umiera viac ako pol milióna detí. Dôvodom je nedostatočná hydratácia, keďže pri hnačke stráca telo tekutiny, živiny a minerály. Hlavne malé deti sa ľahko dehydrujú a práve preto sa musí hnačka včas podchytiť, aby jej priebeh bol krátky a ľahký.

 

 Prečo môže mať dieťa hnačku?

1. bakteriálna infekcia. Je vvyvolaná baktériami, napr. Escherichia coli, Salmonella, Shigella
2. infekcia vyvolaná parazitmy, plesňami
Pri prvých dvoch príčinách očkovanie neexistuje. Dôležitá je hlavne prevencia a správna hygiena.
3. vírusová infekcia. U detí to býva najčastejšie Rotavírus, proti ktorému je možné dať dieťa zaočkovať v prvom roku života. Ďalej sú to Adeno– alebo Enterovírusy.
4. pokazené potraviny a s tým spojená infekcia rôzneho pôvodu. Platí zásada podávať dieťaťu vždy len čerstvé potraviny, nikdy nič čo sa môže javiť ako pokazené a byť zdrojom nákazy.
5. nevhodný jedálniček. Prejedanie, veľa sladkých a sýtených nápojov, málo probiotík 

6. užívanie antibiotík. Narušenie črevnej flóry, ktorú treba obnoviť probiotikami
7. nedôsledná hygiena. Hlavne umývanie rúk
8. kontakt so zvieratami. Deťom treba vždy poriadne umyť ruky aj tvár
9. cestovanie. Dôvodom môže byť iná voda (obsahuje iné druhy baktérií, na ktoré nie je telo zvyknuté), zmena prostredia, dlhé cesty
10. poruchy vstrebávania. Liečba patrí do rúk odborníka (napr. intolerancia laktózy, celiakia)
11. otravy liekmi
12. stres a vyčerpanosť

Ako postupovať pri hnačke?
Ak má dieťa hnačku 1 deň, začnite s režimovými opatreniami. Prvým krokom je úprava stravy:
1. vylúčenie mlieka a mliečnych výrobkov (kvôli obsahu laktózy)
2. mrkvový, ryžový alebo jablkový odvar, banán, čučoriedky
3. suchá strava – sucháre, ryža, celozrnné cestoviny
4. neskôr zeleninová polievka so štipkou soli, kuracie mäso, zemiaky v šupke

Nabehnutie na bežnú stravu má byť postupné, aj keď už hnačka prešla, pretože tráviaci trakt sa musí zregenerovať. Zozačiatku určite nepodávajte žiadne ťažké jedlá. Deťom kŕmeným umelým mliekom podávajte dočasne mlieko so zníženým obsahom laktózy (low lactose). Ak kojíte, neprerušujte kojenie.

Pitný režim
Zabezpečte dieťatu dostatok tekutín. Vhodné sú bylinkové čaje- pre najmenšie deti slabý repíkový čaj, ďalej čierny čaj bez kofeínu, pri nadúvaní aj feniklový čaj. U starších detí sú vhodné neperlivé minerálky.

Ako zabrániť dehydratácii?
Zaobstarajte si tzv. orálny rehydratačný nápoj (Kulíšek). Môžete ho kúpiť v lekárni a mal by byť súčasťou domácej lekárničky. Ak nastane situácia, že ho nemáte k dispozícii, doma si provizornú náhradu pripravíte tak, že do 1 litra prevarenej/dojčenskej vody dáte pol čajovej lyžičky soli, 6 čajových lyžičiek cukru a dobre premiešate. Pred prípravou si umyte ruky. Tento nápoj môže dieťa piť celý deň a počas celého priebehu hnačky. Doplnia sa mu tak látky, ktorý pri hnačke stráca. Deti do 2 rokov by mali vypiť aspoň ¼ až ½ veľkého hrnčeka (250 ml) po každej riedkej stolici, staršie deti dvojnásobné množstvo. Podávajte ho po lyžičkách a  uchovávajte ho v chladničke.

Ako si ešte pomôcť?
Doplňte probiotiká. Podavájte ich dieťaťu s jedlom, či už sa jedná o tablety alebo kvapky. Nikdy ich však nepridávajte do horúceho nápoja ani ich ním nezapíjajte. Na doplnkovú liečbu hnačky sa používa zinok- u detí do 6 mesiacov 10 mg denne, u starších 20 mg. Ak sa ani po režimových opatreniach frekvencia vyprázdňovania nezníži, podajte dieťaťu liek.

Farmakologická liečba hnačky (pomocou liekov)

Už od 2. mesiaca veku dieťaťa je vo forme kvapiek vhodný kmeň probiotík Saccharomyces boullardi, ktorý zastavuje bakteriálnu aj vírusovú hnačku, takže je vhodný, aj keď presnú príčinu hnačky nepoznáme.

Pre deti od 2. rokov sú vhodné kvapky s obsahom metabolických produktov baktérií, ktoré upravia pH v čreve. (Hylak). Nesmú sa zapíjať mliekom. Možno taktiež podať liečivo diosmektit (Smecta).

U detí starších ako 3 roky sa môžu podávať aj tablety. Prvou voľbou je živočíšne, prípadne rastlinné uhlie. Podáva sa 3-4x denne v množstve 4-5 tabliet. Pri liečbe je typická čierna farba stolice, ktorá môže maskovať krv v stolici.

!!! Uhlie a diosmektit môžu ovplyvniť vstrebávanie iných liekov, preto treba zachovať časový odstup minimálne 2 -4 hodiny.

U detí nad 6 rokov sa môžu podať tablety s účinnou látkou nifuroxazid, hlavne ak ide o cestovateľskú hnačku bakteriálneho pôvodu. Ničí baktérie v čreve, preto ho podávajte s odstupom aspoň 2 hodiny od probiotík.

Ak má dieťa vysokú horúčku, krv v stolici, zvracia, je malátne, má brušnú koliku alebo je apatické, chodťe k lekárovi, ktorý urobí potrebné vyšetrenia, prípadne krvný obraz a vyšetrenie stolice. Ak hnačka trvá už tretí deň a dieťa nemá tieto príznaky, aj tak ho dajte vyšetriť odborníkovi.

PharmDr. Lenka Bukviarová

Šťastná mamina 2 dcér, vyštudovaný farmaceut, aromaterapeut, podporovateľka celostnej medicíny a zakladateľka osvetových projektov pre rodičov Web zdravej rodiny a Škola zdravia pre mamičky.

info@webzdravejrodiny.sk