Horúčka je prirodzenou obrannou reakciou tela. Ide o príznak choroby, nie o chorobu samotnú. Imunitný systém zvýši svoju aktivitu a snaží sa bojovať s infekciou sám. Preto platí, že teplotu netreba znižovať, kým nevystúpi nad 38,5 °C. To už pre telo predstavuje záťaž a musí začať liečba. Všetko potrebné k tejto téme sa dozviete v nasledovnom článku.

Prečo má dieťa horúčku?

– infekcia- bakteriálna, vírusová, parazitárna, fungálna
– zápaly rôzneho typu
– alergia a poruchy imunity
– trauma- poškodenie tkaniva pri úraze
– podanie očkovacej látky
– prerezávanie zubov

Prečo je horúčka nebezpečná?

1. Dehydratácia- malé deti majú prirodzene vyššie percento vody v tele ako dospelí, preto sa ľahko dehydrujú. Príznakom je nedostatočné močenie a zrýchlené dýchanie. Ďalším znakom je, ak sa koža po vytvorení kožnej riasy nevracia do pôvodnej polohy. Na doplnenie tekutín je vhodná voda alebo mierne osladený čaj, u starších detí neperlivá minerálka. Ak dieťa málo pije a málo močí, dajte ho vyšetriť.

2. Febrilné kŕče- vyskytujú sa hlavne u detí od 6 mesiacov do 5-6 rokov. Trvať môžu do 15 minút a prichádzajú v sériách. V týchto prípadoch treba neodkladne vyhľadať lekársku pomoc.

Meranie teploty deťom

U detí do 2-3 rokov meriame teplotu v konečníku teplomerom s pružnou špičkou. Špičku natrite vazelínou, zdvihnite dieťaťu nohy a jemne zasuňte asi 1 cm do konečníka.Meranie väčšinou trvá 1 minútu. U detí starších ako 6 týždňov od nameranej hodnoty odčítajte 0,5-0,7 °C.
U detí nad 2-3 roky meriame teplotu axilárne, t.j. v podpazuší. Merajte 5 minút a stále pritláčajte rameno k trupu. Orálne (ústne) meranie je nepresné, pretože ho ovplyvňuje požitá strava.
Bezdotykový teplomer je výhodný, ak potrebujete odmerať teplotu v spánku. Vtedy najprv utrite z čela pot a odhrňte vlasy. Pokožka čela by vtedy nemala byť potretá krémom.

Dieťa má horúčku nad 38,5°C. Ako postupovať?

1. pokoj na lôžku
2. dostatok tekutín
3. zábaly – u malých detí sú vhodné zábaly na trup:
Plienku namočte do vlažnej (nie studenej!) vody, dobre vyžmýkajte a obtočte okolo bruška a hrude. Nedávajte zábal na čelo, ruky a nohy! Zábal ponechajte maximálne 5-10 minút a prípadne ho maximálne 2-3-krát zopakujte behom 2 hodín. Dieťa pritom prikryte len vzdušnou prikrývkou, nikdy nie hrubou dekou alebo perinou, aby malo teplo odkiaľ unikať. Alternatívou je potieranie tela vlažnou hubkou.
 U starších detí zvoľte krátku vlažnú sprchu.

!!!Ak má dieťa studené ruky a nohy alebo zimnicu, nerobte zábal ani nesprchujte!!!

Ak horúčka napriek týmto opatreniam neklesá, podajte dieťaťu liek.

Farmakologická liečba horúčky (pomocou liekov)

Liekom voľby od narodenia je paracetamol, ktorý sa podáva v dávke 10-15 mg na kg váhy. Pôsobí aj proti bolesti. Podáva sa vo forme čapíku alebo sirupu a účinok sa dostaví zhruba o 30 minút. Dávku možno zopakovať po 4-6 hodinách.

Vhodným liečivom od 3.mesiaca je ibuprofen, taktiež vo forme sirupu alebo čapíku. Podáva sa v jednorazovej dávke 5-10 mg na kg váhy. Dávku možno zopakovať po 4-6 hodinách. Pôsobí aj proti bolesti a zápalu.

Od 3 rokov, resp. od 34 kg možno podávať paracetamol a ibuprofen vo forme tabliet.

Striedanie paracetamolu a ibuprofenu je možné jednorazovo po 3 hodinách, ak jeden z liekov nezabral.

Ak podávate dieťaťu ktorýkoľvek liek, dieťa musí dostatočne piť. Ak je v organizme málo vody, liečivá sa kumulujú v tele a môžu sa prejaviť toxické účinky na tráviaci trakt a obličky.

!!! Spomínané liečivá sa predávajú pod rôznymi názvami- napríklad paracetamol ako Paralen aj Panadol. Ide o teda o tú istú účinnú látku. Súčasným podaním sa dávka znásobuje, a preto tieto lieky nekombinujte.

Kedy ísť k lekárovi?

Novorodenci a deti do 3 mesiacov: horúčku tu vždy rieši pediater. Ak vystúpi nad 38 °C a lekár už neordinuje, dieťa dajte vyšetriť na urgente. Najmenšie deti predstavujú rizikovú skupinu, keďže ich imunitný systém nie je ešte vyzretý.

Deti nad 3 mesiace: ak je prítomná apatia, zvracanie, kŕče, stuhnutá šija (dieťa nevie predkloniť hlavu),mramorovaná koža, studené končatiny, kožné zmeny alebo nedostatočná hydratácia, navštívte lekára, ktorý vyšetrí krv a moč. Ak nie je prítomný žiadny z vyššie uvedených príznakov, jeden až dva dni vyššej teploty môžete zvládnuť aj doma podaním adekvátnej liečby. Po treťom dni teploty radšej kontaktujte lekára, ktorý podľa potreby urobí vyšetrenie krvi a moču.

 

Súvisiaci článok: Liečba hnačky u detí nájdete na https://webzdravejrodiny.sk/hnacka-u-deti/