Nedávno som písala článok o otravách v domácnosti- požitie čistiacich prostriedkov, saponátov, pracieho prášku a ďalších chemikálií. Málokedy si uvedomíme, že aj niektoré izbové rastliny môžu byť nebezpečné a ak ich dieťa ochutná, môže to skončiť otravou. Pozrite sa, či niektoré z nich nemáte doma aj vy a predíďte tak nebezpečiu otravy.

Najčastejšie jedovaté rastliny v domácnostiach

1. Difenbachia
Spoznáte ju podľa veľkých listov s typickou bielou kresbou. Toxická je celá rastlina, hlavne stonka.

2. Oleander
Tento zelený ker má veľké biele, ružové, žlté alebo červené kvety. Toxická je celá rastlina, hlavne listy. Obsahuje jedovaté digitalisové glykozidy, ktoré okrem iného ovplyvňujú činnosť srdca.

3. Druh Euphorbia – prýštec
Existuje viacero druhov, ktoré často máme v bytoch. Sú to prýštec najkrajší (tzv. vianočná ruža, hviezda), bieložilný, ohnivý, trojuhlý. Toxická je ich mliečna šťava (latex).

4. Figovník kaučukový – fikus
Má kožovité listy a jeho mliečna šťava pôsobí toxicky.

Požitie alebo žutie častí týchto rastlín môže vyvolať vracanie, hnačku, opuch pier, pálenie a bolesť úst. Pri podráždení kože, sliznice alebo oka môže dôjsť k začervenaniu, svrbeniu a vzniku pľuzgierov.

PRVÁ POMOC:
1. Z úst vyberte zvyšné časti rastliny a ústa vypláchnite. Pri zasiahnutí oka vypláchnite spojivkový vak. Zasiahnutú kožu taktiež dobre umyte.
2.Po požití NEVYVOLÁVAJTE VRACANIE, ale podajte studenú tekutinu. Následne podajte 5-10 rozdrvených tabliet aktívneho uhlia.
3. Kontaktuje lekára alebo Národné toxikologické informačné centrum (+421 2 5477 4166). Tam vám odborníci ďalej poradia ako postupovať.