Snežienky už kvitnú, viete, že sú jedovaté? Pozor pri malých deťoch aj psíkoch!
Posla jari – snežienku jarnú (Galanthus nivalis) už niektorí máme v záhradkách alebo si ju možno kúpime ako kytičku na trhu. Málokto však vie, že táto rastlinka je jedovatá – takže radím –NEOCHUTNÁVAŤ.
Celá rastlinka vrátane cibule je jedovatá, keďže obsahuje rôzne druhy alkaloidov – napríklad galantamín. Tento alkaloid má farmaceutický význam – používa sa na výrobu liekov na Alzheimerovu chorobu, avšak otrava môže byť pre človeka nebezpečná. Požitie akojkoľvek časti snežienky, či už kvet, listy, stonka alebo podzemná cibuľka, môže spôsobiť otravu.
Otrava sa prejavuje najmä hnačkou a zvracaním, prípadne zvýšeným slinením a potením. Intenzita symptómov závisí od požitého množstva, pričom najväčšie nebezpečenstvo hrozí malým deťom. Známe sú aj otravy zvierat, napríklad dobytka po požití väčšieho množstva snežienok.
Ako postupovať, ak dieťa náhodne požije niektorú časť snežienky?
Postupujeme rovnako ako pri iných otravách rastlinami. Pokúsime sa vyvolať zvracanie a následne podáme 5-10 tabliet aktívneho uhlia. Aktívne uhlie je dostupné buď v práškovej forme alebo môžeme podať rozdrvené tablety. Stav dieťata sledujte a v prípade pochybností ho nechajte vyšetriť u lekára.