Doplnenie kyseliny listovej je vhodné niekoľko mesiacov pred otehotnením a aj počas tehotenstva. Tento vitamín prispieva k rastu zárodočných tkanív, krvotvorbe, podporuje činnosť imunitného systému a znižuje riziko defektov neurálnej trubice. Jej nedostatok môže viesť k spontánnemu potratu a vážnym neurologickým poruchám u novorodenca (napr. rázštep chrbtice). Okrem toho je tiež dôležitý pre správne fungovanie imunitného systému a preto ju treba zaradiť do bežnej výživy.

Odkiaľ získať kyselinu listovú?
Ideálne by sme sa mali snažiť získať tento vitamín zo stravy, kde sa nachádza prirodzená aktívna forma, tzv. folát. Medzi jeho najhodnotnejšie zdroje patrí zelená listová zelenina (špenát, brokolica, šalát), strukoviny, žĺtok, pečeň a citrusy. Ak je to možné, konzumujte tieto potraviny v surovom stave, keďže tepelnou úpravou môže dôjsť k významným stratám.
Ak nekonzumujete dostatočné množstvo týchto potravín, riešením bude doplnenie tabletovou formou.

Výživový doplnok v tabletovej forme
Syntetická forma kyseliny listovej, ktorá sa používa vo väčšine výživových doplnkoch, vyžaduje premenu na aktívnu formu-folát. K tomu je však potrebný špecifický enzým. Je dokázané, že 60% Európanov má aktivitu tohto enzýmu zhoršenú, čo znamená, že v tele folát nemôže vzniknúť. Preto je istejšie, siahnuť po vyživovom doplnku, ktorý obsahuje aktívnu formu.