Najväčším ohrozením počas slnečných dní nie je spálenie kože od slnka (i keď aj to si vyžaduje prevenciu a prvú pomoc), ale úpal a dehydratácia.  Pri slnečnom úpale dochádza k prehriatiu organizmu, keďže telo nie je pri dlhom pobyte v horúcom prostredí schopné vyrovnať sa s vysokou teplotou pomocou termoregulačných mechanizmov. Citlivou skupinou sú najmä deti, ktoré nemajú dobre vyvinuté potné žľazy a ľahko sa rýchlo prehrejú.

Slnečný úpal je stav, ktorý sa prejavuje zvýšením telesnej teploty (hypertermiou). Telo sa snaží na začiatku tákehoto stavu o odvod tepla a dochádza k presunu krvi do kože, čo sa prejaví jej červeným sfarbením. Postupne dochádza vplyvom malého množstva tekutín v tele k zníženiu krvného tlaku, pridružiť sa môže malátnosť, zrýchlené dýchanie, búšenie srdca a prípadne aj zvracanie či zmätenosť  Ak nie je poskytnutá správna prvá pomoc, môže postupne dôjsť k zhoršeniu prekrvenia vnútorných orgánov, k ich postupnému zlyhaniu a bezvedomiu.

 

Prevencia je základ

  1. Navýšte príjem tekutín o 1/3 až 1/2

Detský organizmus je obzvlášť citlivý na dehydratáciu (ako jej predchádzať a spoznať ju si prečítajte tu). Príjem tekutín prispôsobte aj fyzickej aktivite. Dôležité je často ponúkať piť aj deťom, ktoré si tekutiny nevedia vypýtať samé a tiež častejšie ponúkať kojenie. Najvhodnejšími nápojmi je čistá voda, neperlivá minerálna voda a nesladené čaje. Dospelí by mali obmedziť pitie kávy a alkohol.

 

 

 

Minimálne množstvo celkových tekutín (vrátane polievok a vody v tuhej strave), ktoré by mali deti denne prijať za normálnych teplôt (podľa odporúčania UVZSR):

novorodenec: 60-100 ml/kg hmotnosti,

batoľa: 120 ml/kg hmotnosti,

dieťa predškolského veku: 100 ml/kg hmotnosti,

dieťa školského veku: 70 ml/kg hmotnosti,

starší: 50 ml/kilogram hmotnosti.

V horúčavách sa odporúča piť aj keď človek ešte nepociťuje smäd. Citlivými skupinami sú okrem detí tehotné ženy, starší ľudia a ľudia, ktorí sa liečia na chronické ochorenia, napr. hypertenzia.

 

2. Nevystavujte sa zbytočne vysokým teplotám, kým to nie je nutné a obmedzte čas strávený na priamom slnku

Deti do 1. roku by vôbec nemali byť vystavené priamemu slnečnému žiareniu a pri deťoch do 3 rokov treba čas strávený na slnku výrazne obmeziť. Vo všeobecnosti sa odporúča netráviť čas vonku počas slnečných dní medzi 11 a 15:00 hodinou. Vplyvom neustáleho sa ztenšovania ozónovej vrstvy sme však vystavení stále silnejšiemu UV žiareniu a preto sa už aj v našich zemepisných šírkach tento čas posúva približne na 10 až 16: 00 hodinu.

 

 

3. Všetci (nielen deti a starší ľudia) by mali nosiť pokrývku hlavy a UV ochranné okuliare

Čiapka so šiltom alebo klobúk predstavuje čiastočnú ochranu hlavy aj očí pred UV žiarením. Doporučujeme širšie klobúky a šilty, ktoré zatienia oči aj šiju.

 

4. Používajte bezpečnú UV ochrannú kozmetiku, vrátane UV tyčinky na pery

Pre deti doporučujem prípravky na báze minerálnych filtrov (nie vo veľkosti nanočastíc) a prírodných olejov. To isté platí aj pre tehotné a dojčiace ženy. Viac v článku.

5. Voľte správne oblečenie

Na prevenciu prehriatia a úpalu je vhodné voľnejšie svetlé oblečenie, keďže svetlé farby odrážajú infračervené žiarenie, teda teplo. To znamená, že pocit tepla či chladu nemá nič spoločné s rizikom spálenia, keďže zaň je zodpovedné UV žiarenie. UV žiarenie naopak blokujú práve tmavé farby a hustejšie textílie. Na trhu je už dostupné aj špeciálne oblečenie s UPF faktorom (UV protection factor), ktoré blokuje dopad UV žiarenia na kožu.

 

6. Ochladzujte sa počas dňa

V horúcich vnútorných priestoroch majte zapnutý ventilátor. Ochladzovať sa môžete aj krátkou vlažnou sprchou či potieraním vlažnou hubkou (vhodné pri malých deťoch)

 

Web zdravej rodiny odporúča

Prvá pomoc pri slnečnom úpale

  1. Postihnutého zaveďte do chladného prostredia a začnite ho postupne ochladzovať. K ochladzovaniu nepoužívajte príliš studenú (ľadovú vodu), ideálna je vlažná voda. Malé deti je vhodné ochladzovať potieraním vlažnou hubkou/plienkou, u starších detí a dospelých sa možu použiť aj zábaly.
  2. Podávajte tekutiny po lyžičkách. Najvhodnejšou tekutinou je rehydratačný nápoj, ktorým si postihnutý doplní glukózu aj soli. Ak ho práve nemáte k dispozícii, podávajte osladený vlažný čaj alebo vlažná vodu.
  3. Nezabúdajte, že slnečný úpal je život ohrozujúci stav. Ak na postihnutom nevidíme zmeny k lepšiemu do 15- 30 minút, kontaktujte rýchlu zdravotnú službu.

 

Autorka: PharmDr. Lenka Bukviarová

Páčil sa Vám článok a chceli by ste mať podobné články priamo vo Vašom messengeri. Tak len kliknite SEM.

 

„Nehľadajte informácie na bežných diskusných fórach. Tu Vám poradí odborník.“

Autormi všetkých článkov sú zdravotnícki odborníci- farmaceuti. Informácie nenahrádzajú lekárske vyšetrenie.