Chrípka zúri, viete si pomôcť a zároveň neuškodiť bábätku?

Ako správne postupovať pri samoliečbe chrípky a nachladnutia u tehotných žien?
1. Najlepšie je chorobu vyležať a veľa oddychovať. Skúste zaradiť do stravy veľa ovocia, zeleniny (vitamín C) a cesnak, ktorý je prírodným antivirotikom a antibiotikom. Zaradiť môžete aj homeopatiká na chrípku, ktorú sú v tehotenstve absolútne bezpečné. Na pitie je vhodný šípkový a harmančekový čaj, tiež materina dúška a zázvor. Bežne sa na vypotenie používa lipový čaj, ktorý je v tehotenstve nevhodný.

2.Ak máte upchatý nos, ideálna je hypertonická morská voda v spreji. Vyhnite sa inhalácii rozmarínovej a tymiánovej silice, ktoré môže vyvolať kontrakcie. V krajnom prípade môžete použiť aj nosný sprej s obsahom chemickej účinnej látky, avšak maximálne po dobu 3-5 dní.

3. V prípade teploty nad 38,5, ktorú nezrazíte studeným zábalom, môžete užiť paracetamol. Vysoká dlhotrvajúca horúčka totiž môže poškodiť plod.

4. Na bolesť hrdla skúste kloktanie slanou vodou alebo pastilky s obsahom tridekamínu. Nevhodné sú šalviové čaje aj pastilky.

5. Ak ochorenie pretrváva, neváhajte vyhľadať lekára, ktorý urobí potrebné vyšetrenia.

Upozornenie:
Medzi nevhodné prostriedky proti chrípke patria kombinované prípravky na chrípku, ktoré obsahujú pseudoefedrín (hlavne tzv. horúce nápoje).

Ako chrípke predchádzať?
Predísť chrípke a prechladnutiu sa dá pestrou stravou s dostatočným obsahom vitamínu C, zinku a ďalších vitamínov a minerálov. Taktiež dôležitý je správny pitný režim, primeraný pohyb a iné režimové opatrenia (obr. dole).

Viac o tehotenstve v e-booku zdarma Mama, o chvíľu som tu. Nájdete ho na: https://webzdravejrodiny.sk/e-booky/