To, čo rodičia podvedome už dávno vedia, potvrdila aj moderná veda. Lekári na Oxforde nedávno zistili, že ak bábätko pohladíme po hlávke pred bolestivým zákrokom, napríklad pred odberom krvi či očkovaním, zníži sa jeho vnímanie bolesti až o 40% ! Štúdiu uverejnil časopis Current biology.

Ako je to možné?

V oblasti pod vlasovou časťou hlavy sa nachádza typ neurónov (tzv. senzorické neuróny s C vláknom), ktoré dokážu reagovať na jemný dotyk. Tým sa zníži aktivita mozgu vyvolaná bolestivým podnetom, o čom svedčí záznam mozgovej činnosti na elektoencefalograme (EEG). Výsledkom je teda zníženie vnímania bolesti. Z pokusov, ktoré vedci robili počas štúdie, dokázali určiť aj optimálnu rýchlosť hladenia, a to 3 cm za sekundu. Pri iných rýchlostiach, napr. 30 cm za sekundu, sa tento „bolesť tlmiaci efekt“ nedostavil.

 

 

Rodičia majú skvelú intuíciu!

Spomeňte si, ako hladkáte svoje dieťa. Však je to tým optimálnym tempom 3 cm za sekundu? Veda nám tentoraz opäť potvrdila 2 dôležité veci. Prvá, že rodičia majú skvelú intuíciu. A druhá, že nielen liekmi je možné dosiahnuť požadovaný účinok. Navyše, táto liečba má len pozitívne vedľajšie účinky – okrem bolesti znižuje aj stres a prehlbuje emočné puto medzi rodičom a dieťatkom.

 

 

 

ZDROJ: 1.

Autorka: PharmDr. Lenka Bukviarová

Páčil sa Vám článok a chceli by ste mať podobné články priamo vo Vašom messengeri? Tak len kliknite SEM.