Ide o  počiatočnú a následnú dojčenskú výživu značiek: Novalac, Nestlé (Beba), Danone, Nutrilon, Hero Baby, Neolac. Kontaminované produkty boli zachytené  vo Francúzsku, Holandsku a Nemecku, ale nie je vylúčené, že sa môžu nachádzať aj na našom trhu. 

Príčinou kontaminácie je prítomnosť minerálneho oleja aromatických uhľovodíkov (MOAH), ktoré majú karcinogénne (rakovinotvorné) a mutagénne (mutáciu spôsobujúce) účinky. Z dôvodu týchto vážnych nežiaducich účinkov sa tieto látky nesmú nachádzať  v potravinách ani v malých množstvách.

Regionálne úrady verejného zdravotníctva vykonávajú kontroly prevádzok, ktoré uvedené produkty predávajú. V prípade nutnosti budú kontaminované produkty stiahnuté z trhu, dovtedy všakÚrad verejného zdravotníctva SR vyzýva rodičov, aby uvedené produkty deťom nepodávali a ihneď vrátili predajcovi.

Podrobný zoznam kontaminovaných produktov, presné názvy a výrobné čísla  nájdete TU.

ZDROJ: UVZSR

PharmDr. Lenka Bukviarová

Šťastná mamina 2 dcér, vyštudovaný farmaceut, aromaterapeut, podporovateľka celostnej medicíny a zakladateľka osvetových projektov pre rodičov Web zdravej rodiny a Škola zdravia pre mamičky.

info@webzdravejrodiny.sk