Prevencia vzniku spálenín od Slnka je v detstve obzvlášť dôležitá. Deti sú ohrozenou skupinou nielen preto, že trávia vonku oveľa viac času ako dospelí. Detská koža je tenšia a teda omnoho citlivejšia ako koža dospelých. Navyše, telo nie je hlúpe a vie si veľmi dobre spočítať, akú dávku UV žiarenia za život dostalo. A následky v dospelosti či starobe? Samozrejme, vyššie riziko ochorení kože… ale poďme od začiatku.

Čo je to spálenie?

Ide o akútnu zápalovú reakciu, ktorá je odpoveďou na priame poškodenie DNA kožných buniek vplyvom nadmerného vystavenia slnečnému žiareniu (Áno, spálenie naozaj je ZÁPAL!). Spálená koža je začervenaná, bolestivá, páli, v horšom prípade sú prítomné opuchy či pľuzgiere. Za spálenie je zodpovedné ultrafialové žiarenie, konkrétne UVB, ktoré je čiastočne blokované ozónovou vrstvou Zeme. Tá sa však vplyvom ľudskej činnosti a priemyslu stále stenšuje a sme teda stále viac vystavení nežiaducim vplyvom UV žiarenia.

UV žiarenie je dokázaný karcinogén a považuje sa za najdôležitejší vonkajší vyvolávajúci faktor rakoviny kože- malígneho (zhubného) melanómu a nemelanómovej rakoviny kože (NMSC). Opakované nadmerné vystavovanie ultrafialovému žiareniu ako aj spálenie v detstve a mladosti zvyšuje riziko vzniku týchto ochorení v dospelosti.

Výskyt rakoviny kože

Na Slovensku sa v priebehu 10 rokov zaznamenalo 2x viac prípadov malígneho melanómu nevynímajúc mladšie vekové kategórie (40-50 rokov).  Celosvetovo tiež hovoríme o vzrastajúcej tendencii. Vo svete najviac na rakovinu kože trpia belosi v Austrálii a Novom Zélande  a obyvatelia Škandinávie- svetlé fototypy, ktorí čoraz častejšie cestujú do prímorských oblastí.

Slnko potrebujeme pre život, ale treba poznať zdravú hranicu

Dbajte na to, aby ste sa vy ani Vaše deti nikdy od Slnka nespálili. Deti do 1. roka nevystavujte priamemu slnečnému žiareniu a pri deťoch do 3 rokov treba pobyt na slnku obmedziť, a to hlavne v lete medzi 10. a 15. hodinou. Používajte správnu UV ochrannú kozmetiku v dostatočnom množstve a tyčinku na pery s SPF faktorom, malé deti obliekajte do oblečenia s UPF, dlhých rukávov a nohavíc, používajte klobúky, slnečné okuliare, slnečníky a slnečné clony. Spáliť sa dá aj pod slnečníkom, v tieni a aj cez zamračený deň, keďže oblaky časť UV žiarenia prepúšťajú.

Zaujala Vás téma? Pozrite si aj bezplatný letný webinár Leto volá.

ZDROJE: 1. 2. 3.4.

PharmDr. Lenka Bukviarová

Šťastná mamina 2 dcér, vyštudovaný farmaceut, aromaterapeut, podporovateľka celostnej medicíny a zakladateľka osvetových projektov pre rodičov Web zdravej rodiny a Škola zdravia pre mamičky.

info@webzdravejrodiny.sk