Pokračovanie článku Otravy v domácnosti I. https://webzdravejrodiny.sk/otravy-v-domacnosti-i-kedy-nevyvolavat-zvracanie/

Vyvolať zvracanie treba okamžite po vypití/zjedení:
→ nemrznúcej zmesi, brzdovej kvapaliny (a iných prípravkov obsahujúcich etylénglykol)
→ pesticídov a prípravkov proti škodcom
→ liekov
→ jedovatých húb

AKO SPRÁVNE VYVOLAŤ ZVRACANIE?

1. Ak dieťa zvracia samé, držte ho prehnuté cez kolená s hlavou nižšie ako telo. Hlava by mala byť otočená nabok. Tým sa predíde vdýchnutiu zvratkov.

2. Nevyvolávajte zvracanie u detí mladších ako 6 mesiacov, keďže nemajú vyvinutý tento reflex. Hrozí im riziko dusenia, ak zvratky zabehnú do dýchacích ciest.

3. U starších detí a dospelých sa odporúča vypiť pol litra teplej vody a mechanicky dráždiť prstom hltan, až kým postihnutý nezvracia len čistú vodu.

Ak sa vám nepodarí vyvolať zvracanie, použite aktívne uhlie. Môžete podať rozdrvené tablety aktívneho uhlia alebo uhlie v práškovej forme, ktoré lepšie absorbuje toxíny. Najefektívnejšie je, ak je uhlie podané do hodiny po požití nebezpečnej látky.

V každom prípade kontaktujte hneď lekára alebo Národné toxikologické informačné centrum (+421 2 5477 4166). Tam Vám odborníci ďalej poradia ako postupovať.

Zdroj: NTIC

PharmDr. Lenka Bukviarová

Šťastná mamina 2 dcér, vyštudovaný farmaceut, aromaterapeut, podporovateľka celostnej medicíny a zakladateľka osvetových projektov pre rodičov Web zdravej rodiny a Škola zdravia pre mamičky.

info@webzdravejrodiny.sk