Otužovanie je postupné privykanie na náhle zmeny vonkajších teplôt. Ide o akýsi „nácvik,“ ktorý ak robíme správne, dosiahneme lepšie prispôsobenie sa na prudké zmeny teploty vonku.

Správnym otužovaním môžeme výrazne znížiť riziko prechladnutia. Je dokázané, že ľudia, ktorí sa otužujú vymeškávajú štatisticky menej pracovných dní. Otužovať je možné už aj malé deti, avšak je nutné robiť to veľmi postupne, keďže deti nemajú dostatočne vyvinutú termoreguláciu.

Hlavný „message“ nájdete vo videu. Pre viac detailov čítajte článok ďalej.

Čo sa deje pri otužovaní

Postupným otužovaním, čiže striedaním teplejšej a chladnejšej vody sa zvyšuje pružnosť ciev, keďže zmenami teploty dochádza k zužovaniu (vazokonstrikcii) a rozširovaniu ciev (vazodilatácii). Takisto sa zlepšuje prekrvenie tkanív a orgánov, čo zabezpečuje rýchlejší transport buniek imunitného systému na cieľové miesta. Otužovanie je pre imunitný systém tzv. „neinfekčný stimul.“

PharmDr. Lenka Bukviarová

Šťastná mamina 2 dcér, vyštudovaný farmaceut, aromaterapeut, podporovateľka celostnej medicíny a zakladateľka osvetových projektov pre rodičov Web zdravej rodiny a Škola zdravia pre mamičky.

info@webzdravejrodiny.sk