Čo je to správny pitný režim?
Prijímať dostatok tekutín znamená zabezpečiť vhodné prostredie pre priebeh všetkých pre život potrebných reakcií v tele. Ak pijete málo, t.j. viac tekutín vydáte ako prijmete, môže nastať dehydratácia. Deti sú v tomto obzvlášť zraniteľnou skupinou, keďže u tých najmenších tvorí voda až 80 % tela, neskôr okolo 1.roku je to 60%. Ak sa navyše pridruží horúčka, zvracanie či hnačka, výdaj tekutín je ešte vyšší a príjem treba ešte zvýšiť.
Vhodné nápoje pre deti do 1. roka
• materské/umelé mlieko
• balená dojčenská voda (obsah sodíka okolo 2 mg/l)
• vodou riedené ovocné a zeleninové šťavy
• nesladené čaje – bylinkové/ovocné čaje (čierny čaj nie je vhodný kvôli obsahu kofeínu)
U starších detí môžete do pitného režimu zaradiť nesýtené pramenité stolové vody, ktoré sú menej mineralizované ako klasické minerálky a preto nezaťažujú obličky. Ak chcete podávať minerálne vody, sledujte obsah sodíka, ktorý by mal byť čo najnižší – na trhu nájdete aj minerálky s obsahom sodíka 10-15 mg/l. Vyššie množstvá sú nevhodné kvôli zadržiavaniu vody v tele, čím sa zvyšuje krvný tlak. Odsledujte si aj obsah fluoridu, ktorý by mal byť maximálne 1,5 mg/l, pretože nadbytok môže byť škodlivý. Sýtené nápoje nie sú vhodné, pretože dráždia žalúdok. Kravské mlieko je svojim zložením skôr potravina, ako nápoj, preto nie je vyslovene vhodné na hasenie smädu. Ovocné džúsy sa považujú za možnú príčinu detskej obezity a navyše obsahujú veľa fruktózy, ktorá môže vyvolať hnačku. Nevhodné na bežné pitie sú tiež limonády, kola, rôzne ochutené minerálky, pretože obsahujú cukor a niekedy aj kofeín. Smäd preto skôr vyvolávajú, ako hasia. Celodenný neustály príjem sladených nápojov podporuje vznik zubného kazu.
Koľko by malo dieťa prijať denne tekutín?
Deti do 1.roka – 120 až 150 ml/kg
Staršie deti
1. Nad 10 kg platí vzorec: 1000 ml + 50 ml na každý ďalší kilogram váhy
2. Nad 20 kg platí vzorec: 1500 ml + 20 ml na každý ďalší kilogram váhy
Máloktoré dieťa takéto množstvo prijme len tekutou formou. Dojčatá si vodu vypýtať nevedia a staršie deti nemusia vedieť, že to, čo pociťujú je smäd. Preto je dôležité ponúkať deťom piť vždy a všade a rôzne druhy nápojov. Dieťa si postupne vyberie obľúbený nápoj samé a bude možno chcieť viac piť.
Do pitného režimu sa započítavajú aj polievky, zelenina a ovocie, ktoré obsahujú veľa vody, takže presné množstvo prijatých tekutín sa dá ťažko odhadnúť. Ak máte pocit, že dieťa pije málo, zaraďte potraviny s vyšším obsahom vody ako melóny, broskyne, paradajky, uhorky.
Znaky dehydratácie
• suchá koža a sliznice
• studené ruky a nohy
• nedostatočné močenie
• letargia, spavosť
• búšenie srdca
• nepokoj
• strata hmotnosti
• prepadnutá veľká fontanela
Vykonať môžete aj test kožnej riasy. Ak sa kožná riasa, ktorú vytvoríte jemným uchopením kože na brušku medzi prstami len ťažko vracia do pôvodnej polohy alebo ostáva koža pokrčená, ide o znak dehydratácie.
Ak na dieťati badáte niektorý z týchto príznakov, radšej vyhľadajte odbornú pomoc. V prípade nutnosti budú tekutiny podané dieťaťu infúzne.
Zásady pitného režimu detí (a dospelých)
1. Piť treba počas celého dňa rovnomerne.
2. Nie je vhodné piť veľké množstvo (0,5 l) vody naraz.
3. Pri jedle by sa nemalo piť, aby sa nenarúšalo trávenie.
4. Po jedle sa odporúča s pitím počkať približne 30 minút.
5. Najvhodnejšou tekutinou na pitie je pitná voda.
6. Pri horúčke, hnačke, zvracaní, potení, horúčave a športe zvýšte príjem tekutín o jednu tretinu až o jednu polovicu.
PharmDr. Lenka Bukviarová
Šťastná mamina 2 dcér, vyštudovaný farmaceut, aromaterapeut, podporovateľka celostnej medicíny a zakladateľka osvetových projektov pre rodičov Web zdravej rodiny a Škola zdravia pre mamičky.
info@webzdravejrodiny.sk