Čapíky (čípky) sú pre svoje jednoduché použitie veľmi obľúbené hlavne pri malých deťoch. Najčastejšie sa rodičia stretávajú s čapíkmi s obsahom paracetamolu alebo ibuprofenu (pri liečbe horúčky a bolesti).

Kedy je vhodné použiť čapík namiesto sirupu či tabliet?

Niektoré deti úplne odmietajú perorálne (ústne) podanie sirupov či tabliet. V tomto prípade si rodič vie jednoducho pomôcť zavedením čapíku.
Nezastupiteľnú úlohu majú čapíky aj vtedy, ak dieťa zvracia a sirup či tabletu v sebe neudrží.
Výhodou čapíku je aj spôsob aplikácie, lebo liek neprichádza do kontaktu s tráviacim traktom. Účinná látka sa vstrebáva z konečníka priamo do krvného obehu a odtiaľ na cieľové miesta.

Ako správne zaviesť čapík?

Pred aplikáciou je potrebné umyť si ruky. Čapík zbavený fólie sa podáva do konečníka dojčaťu ležiacemu na chrbte, pričom nôžky má zdvihnuté. Staršie deti môžu ležať s pokrčenými nohami na boku. Pred samotným použitím je vhodné mierne zohriať čapík v čistej dlani. Čapík treba vsunúť užšou časťou dnu do takej hĺbky, kým nepocítite odpor. Ak dieťa čapík vytláča, treba ho v konečníku zadržať prstom dlhšie alebo zatlačiť zadoček k sebe. Ak potrebujete použit iba polovicu čapíku, rozrežte ho pozdĺžne na dve rovnaké polovice a ostré hrany zaoblite prstom.

Dávkovanie
Presné dávkovanie nájdete v príbalovej informácii konkrétneho lieku, pričom vždy sa uvádza dávkovanie podľa váhy dieťaťa. Ak kombinujete čapíky a iné liekové formy (sirupy, tablety), dávajte si pozor, aby ste neprekročili odporúčanú dennú dávku liečiva.