Upozornenie uverejnil anglický úrad PHE (Public Health England) po tom, ako bol zaznamenaný vysoký počet dovolenkárov (medzi nimi aj deti) nakazených baktériou Escherichia coli (E.coli). 

Väčšina kmeňov baktérie Escherichia coli (E. coli) je prirodzenou súčasťou črevnej mikroflóry ľudí a zvierat a len výnimočne môže spôsobiť ochorenie. Patogénne kmene však môžu vyvolať mierne hnačkovité ochorenia až úporné hnačky a zápaly čreva s krvácaním. Tieto kmene sú veľmi odolné a sú schopné prežiť nielen pri chladničkovej teplote, ale aj pri teplotách pod 0 °C.  Inkubačná doba je 3 – 8 dní, takže ochorenie sa môže prejaviť až po návrate z dovolenky. Citlivými skupinami sú malé deti a staršie osoby (neúplne vyvinutá/oslabená imunita, veľké riziko dehydratácie). Komplikáciou infekcie E.coli môže byť  hemolyticko-uremický syndróm, ktorý je spojený s poškodením obličiek a v zriedkavých prípadoch môže byť smrteľný.

Web zdravej rodiny odporúča

Ako sa chrániť pred infekciou?

Keďže najčastejšie je možné nakaziť sa konzumáciou nedostatočne tepelne spracovaného mäsa a mäsových výrobkov, všimnite si farbu mäsa- surové mäso je ružovej farby. Taktiež nekonzumujte výrobky z nepasterizovaného mlieka (syr, zmrzlina),  surovú zeleninu, ovocie, ktoré sa nedá ošúpať a jedlo a nápoje, ktoré neboli skladované v chlade a s ktorými mohol prísť do kontaktu hmyz. Nepite vodu z kohútika, ale balenú vodu. Túto tiež používajte aj na umývanie zubov. Dôsledne si umývajte ruky.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Autorka: PharmDr. Lenka Bukviarová

Páčil sa Vám článok a chceli by ste mať podobné články priamo vo Vašom messengeri. Tak len kliknite SEM

ZDROJE: 1. 2.