Podľa výskumu nosí 70 – 85 % matiek svoje dieťa na rukách na ľavej strane. A to nie len matiek- platí to všeobecne pre ženy.

Všimli ste si to niekedy? Alebo Vás úplne zaskočilo, že je to tak aj vo Vašom prípade? Zaujímavé je, že aj malé dievčatká nosia svoje bábiky na ľavej strane.

Ockovia majú takisto tendenciu nosiť svoje dieťa na ľavej strane, avšak muži, ktorí práve držia cudzie dieťa alebo vôbec nie sú rodičmi nepreferujú žiadnu špecifickú stranu. Čo myslíte, čím to je? Existuje zaujímavé vysvetlenie.

 

 

„Ľavá znamená pravú.“ 

Ešte nedávno sa predpokladalo, že rodičia preferujú ľavú stranu kvôli tomu, že dieťa je tak „bližšie k srdcu“ alebo jednoducho preto, že väčšina z nás sú praváci a potrebujú mať pravú ruku voľnú. Najnovšie sa predpokladá, že uprednostňovanie ľavej strany súvisí s činnosťou mozgu. Fyzický dotyk na ľavej strane tela je spojený s odpoveďou „intuitívnej“ pravej časti mozgu- pravej mozgovej hemisféry (tzv. lateralita mozgových hemisfér).

 

Pravá hemisféra je špecializovaná najmä na interpretáciu emočných signálov, komplexné spracovanie rôznych podnetov – zrakových, sluchových a taktilných (hmatových) podnetov, a teda na komplexné spracovanie informácií. Práve tento fakt je podľa štúdií dôvodom intuitívneho nosenia detí na ľavej strane – matka dokáže lepšie vnímať emócie a potreby dieťaťa.
Nie sme však jediným živočíšnym druhom, ktorý preferuje pre svoje potomstvo ľavú stranu. Podobne je na tom väčšina cicavcov – opice, veľryby, kengury, divoké kone či soby.
Vedci si počas pozorovaní dokonca všimli, že ak si mláďatá môžu vybrať, držia sa pri rodičoch po ľavom boku.
ZDROJE: 1. 2. 3.

Autorka: PharmDr. Lenka Bukviarová

Páčil sa Vám článok a chceli by ste mať podobné články priamo vo Vašom messengeri?Tak len kliknite SEM.