Strava, ktorú prijímame ovplyvňuje celkový zdravotný stav človeka, fyzickú a duševnú pohodu. Ak sa zameriame na deti, treba si uvedomiť, že výživa nie je dôležitá len pre správny rast a vývoj, ale aj pre správnu činnosť imunitného systému.

Vezmime si napríklad vitamín D, tzv. slnečný vitamín. Táto látka sa podáva preventívne deťom hneď od narodenia až do 2- 3 rokov. Dôvodom suplementácie D vitamínom je najmä správny vývoj kostí a zubov, keďže tento vitamín ovplyvňuje metabolizmus vápnika a fosforu. Vedeli ste ale, že vitamín D je dôležitý aj pre správne fungovanie „vrodenej imunity“ a tzv. NK buniek – prirodzených zabíjačov patogénov? Okrem toho pomáha zabezpečovať aj dozrievanie lymfocytov, čo sú bunky ktoré (okrem iného) produkujú protilátky. Dokázané taktiež je, že ak prijímame D vitamín v dostatočnej miere, dochádza k skráteniu trvania respiračných infekcií a práve tie patria k najčastejším ochoreniam v zimnom období. Vlastná tvorba vitamínu D v ľudskom organizme je závislá od slnečného žiarenia (konkrétne od UVB lúčov) a preto sa nám počas zimného obdobia tvorí málo vitamínu D. Dopĺňať si ho môžeme pomocou výživových doplnkov alebo stravy, najmä tučných rýb a rybieho tuku, ktorý je tiež najbohatším zdrojom omega 3 mastných kyselín EPA a DHA.

PharmDr. Lenka Bukviarová

Šťastná mamina 2 dcér, vyštudovaný farmaceut, aromaterapeut, podporovateľka celostnej medicíny a zakladateľka osvetových projektov pre rodičov Web zdravej rodiny a Škola zdravia pre mamičky.

info@webzdravejrodiny.sk