Čo by ste povedali, keby Vám lekár na lekársky predpis namiesto lieku napísal niečo takéto? Jeden český lekár to urobil.

S akým problémom prišiel tento pacient do ambulancie? Môžeme len hádať, ale pravdepodobne išlo o vysoký tlak, cukor, cholesterol alebo možno obezitu. A pacient sa namiesto predpísania liekov dočkal tohto „špeciálneho receptu.“

 

Za mňa klobúk dole pred takýmto pánom doktorom. Som zástancom zdravého životného štýlu a k radám tohto lekára by som ešte doplnila “ nefajčiť“ a „relaxovať.“ Podľa mnohých vedeckých štúdií je nesprávna životospráva príčinou väčšiny chronických ochorení. Správna edukácia pacienta, skorá úprava životného štýlu, zdravá výživa a vhodné režimové opatrenia môžu v mnohých prípadoch významne pomôcť zlepšiť rozvíjajúce sa ochorenie a vyhnúť sa farmakoterapii, teda liekom.

U nás takéto lekárske predpisy nevídame (skoro) nikdy. Na lekárskom predpise som zatiaľ vždy videla iba lieky (nemá to niečo spoločné s vplyvom farma firiem?) Povinnosťou lekára aj lekárnika je vždy snažiť sa pri danom zdravotnom probléme hľadať ako prvé čo najjednoduchšie riešenie s minimom nežiaducich účinkov. A takéhoto prístupu by sa mal dožadovať aj pacient. Napríklad, ak riešime zápchu dieťatka, nebudem mu odporúčať návykové laxatíva. Odporučím radšej odvar z ľanových semienok. Alebo ak riešime bolesť hlavy, namiesto ibuprofenu alebo paracetamolu, doporučím najprv pridať na pitnom režime a skúsiť aj zázvorový čaj.

 

Tak isto by mala fungovať aj lekárska prax. Pri mierne zvýšenom cholesterole najprv upraviť stravu, pri infekciách urobiť najprv CRP test až potom predpísať antibiotiká, pri nespavosti doporučiť najprv prírodnú liečbu až potom návykové sedatíva. V mnohých prípadoch sa tak pacient vyhne nákladnej farmakoterapii, ktorá nesie so sebou aj nežiaduce účinky a zaťažuje organizmus.

 

 Čo je to zdravá výživa?

Výživa, ktorá zabezpečí zdravie a pomáha predchádzať chorobám. Bezpochyby môžeme medzi zdravé potraviny zaradiť prírodné a priemyselne neupravené potraviny – zeleninu, ovocie, obilniny, orechy, strukoviny, ryby, mäso, vajcia atď. Pri konzumácii  uvedených  potravín je potrebné zohľadniť zdravotné obmedzenia (alergie, neznášanlivost), individuálne rozdiely a potreby (tehotné, dojčiace ženy, deti, starší) a osobné etické zásady (konzumácia mäsa).

Naopak, medzi potraviny, ktoré nikto z nás vo výžive nepotrebuje patrí biela múka,  rafinovany cukor, stužený tuk (margaríny), transmastné kyseliny, priemyselné upravené potraviny s aditívami, alkohol atď.

 

Prevencia na 1.mieste

Vramci zachovania pevného zdravia sa odporúča pravidelný pohyb, a to aspoň 30 minút miernej pohybovej aktivity.

Fajčenie a nikotín je dávno známym karcinogénom a vplýva negatívne na fajčiara aj jeho okolie.

Na čo mnohí zabúdame je pravidelný oddych a relaxácia- dobíjanie bateriek, bez ktorého sme nervózni, nevyspatí a nahnevaní. Tak na to vo vlastnom záujme myslime- niekedy stačí málo a človek sa cíti o 100 % lepšie.

 

Autorka: PharmDr. Lenka Bukviarová

Páčil sa Vám článok a chceli by ste mať podobné články priamo vo Vašom messengeri. Tak len kliknite SEM.