A to je veľká škoda. Pritom existujú aj šetrnejšie metódy spracovania, teda bez varu a vysokých teplôt – jeden tip Vám dám na konci článku.

Aký potenciál majú šípky?

Ruža šípková (Rosa canina) a jej plody šípky (patriace medzi tzv. pseudoovocie) boli už oddávna využívané v tradičnej medicíne.  Ich liečebný potenciál je založený na prítomnosti niekoľkých biologicky aktívnych molekúl v semenách a v dužine. Šípky obsahujú najmä látky s antioxidačnou aktivitou, napríklad vitamín C (kyselina askorbová), E, betakarotén, fenolové zlúčeniny a tiež vitamín B a mastné kyseliny. V posledných rokoch vzrástol vedecký záujem o túto rastlinu, nakoľko sa ukázalo, že by mohla byť potenciálne účinná nielen ako bohatý zdroj vitamínov, ale aj na liečbu diabetu, zápalových ochorení, porúch pečene alebo obličiek.

Dosť dôvodov na to, aby sa komukoľvek z nás oplatilo na prechádzke šípky nazbierať.  Jesennné mesiace sú na to ideálnym časom.

Okrem zberu je veľmi dôležité aj správne spracovanie šípok. Keďže vitamín C je veľmi citlivý na vysoké teploty, svetlo a vzduch, treba pre spracovanie zvoliť šetrné metódy. Obsah vitamínu C v šípkach sa pohybuje medzi 200 – 1200 mg na 100 g plodov. Pre porovnanie, ďalší hodnotný zdroj céčka rakytník rešetliakový obsahuje približne 200- 300 mg vitamínu C na 100 g. Niekoľkonásobne menej vitamínu C nájdeme v citróne- ten obsahuje len 50 mg vitamínu C na 100g.

PharmDr. Lenka Bukviarová

Šťastná mamina 2 dcér, vyštudovaný farmaceut, aromaterapeut, podporovateľka celostnej medicíny a zakladateľka osvetových projektov pre rodičov Web zdravej rodiny a Škola zdravia pre mamičky.

info@webzdravejrodiny.sk