Zubné gély patria okrem domácich receptov či homeopatík k najčastejšie používaným metódam na zmiernenie bolesti pri prerezávaní zúbkov.
Maminy sa ma často pýtajú, ktorý z nich je najlepší, aký si vybrať alebo hovoria, že im niektorý gél nezaberá.
Každé dieťatko je úplne iné a teda aj zaberať mu môže niečo iné. Existuje však niekoľko základných pravidiel ako používať zubný gél správne, aby bol efektívny, pomohol a neuškodil.

Aké je najčastejšie zloženie zubných gélov?
Účinnou látkou môže byť lokálne anestetikum napr. (lidokaín), ktorého úlohou je znecitlivieť bolestivé miesto a tak tlmiť bolesť. Ďalšou účinnou látkou môže byť antiseptikum (napr. cetylpyridíniumchlorid, rumanček), čo je látka, ktorá zastavuje alebo obmedzuje rast choroboplodných zárodkov. Niektoré zubné gély obsahujú aj látku cholíniumsalicylát, ktorá pôsobí proti bolesti a zápalu. Existujú aj gély na čisto prírodnej báze, ktoré sú bez lokálneho anestetika, prípadne aj bez konzervantov či alkoholu a cukru.
Zloženie gélov je teda rôzne a niekedy treba dlhšie hľadať, kým zistíte, ktorý dieťatku najlepšie vyhovuje.

Čo si všímať pri kúpe zubného gélu?
Dôležitým kritériom je vhodnosť použitia gélu pre vek vášho dieťatka. Ak má vaše dieťa nejaké iné ochorenie, alergiu alebo užíva iné lieky, informujte o tom lekárnika, ktorý vám poradí čo najvhodnejší gél.

Ako správne používať zubný gél?
Doporučujem dôsledne si prečítať príbalovú informáciu (leták) alebo sa rovno opýtať lekárnika, ktorý aj vysvetlí prípadné nejasnosti.
Pre použitie zubných gélov platia vo všeobecnosti tieto zásady:
1. Pred aplikáciou si umyte ruky.
2. Vytlačte si gél na koniec prsta a jemne naneste na ďasienko.
3. Ak sa bojíte uhryznutia, použiť môžete špeciálne ochranné nádstavce na prst alebo zubnú kefku.
4. Použite množstvo gélu, aké je doporučené v príbalovej informácii – množstvo v cm/ veľkosť hrášku atď.
!!! Pri prekročení odporúčaného dávkovania zubných gélov s lokálnym anestetikom môže nastať prechodná porucha prehĺtania s možným vdýchnutím slín s následným rizikom dusenia.
5. Gél aplikujte PO jedle. Dodržte časový odstup od jedenia a pitia aspoň 10-15 minút. Inak sa gél nevstrebe a nebude účinný.
Ak si dieťa gél z ďasien olíže (čo si možno nevšimnete), taktiež nebude účinkovať.
6.. Opätovné použitie je pri väčšine gélov možné po 2- 3 hodinách, niektoré gély však môžete používať maximálne 3x denne, iné neobmedzene.
7. Nepoužívajte zubné gély po dátume expirácie a rešpektujte odporučenú použiteľnosť gélu po prvom otvorení.

Majú zubné gély nejaké nežiaduce účinky?
Zubné gély bývajú väčšinou dobre znášané. Niektoré účinné látky však môžu v ojedinelých prípadoch vyvolať prejavy precitlivenosti a reakcie v mieste podania, napr. miestne opuchy, svrbenie, začervenanie, žihľavku,vyrážku, v horšom prípade dýchacie ťažkosti. V tomto prípade ukončite podávanie lieku a poraďte sa s lekárom.

PharmDr. Lenka Bukviarová

Šťastná mamina 2 dcér, vyštudovaný farmaceut, aromaterapeut, podporovateľka celostnej medicíny a zakladateľka osvetových projektov pre rodičov Web zdravej rodiny a Škola zdravia pre mamičky.

info@webzdravejrodiny.sk