Nosné kvapky, ktoré sa bežne používajú na liečbu nádchy patria do skupiny liekov na lokálne použitie. Aplikujú sa na cieľové miesto, majú veľmi rýchly nástup účinku a takmer sa nevstrebávajú do systémového obehu. Rovnako ako v prípade nosných sprejov, aj tu je veľmi dôležité správne podanie.

Prvým krokom je dôkladné vyčistenie nosa. Ak je v nose nahromadený sekrét, účinná látka sa na cieľové miesto nemusí dostať. U malých detí použite odsávačku, starším soplíky vyfúkajte, nerobte to však silnými rýchlymi stlačeniami, aby nedochádzalo k posunu hlienu do nosohlatana a ucha. VIDEO Ako správne fúkať soplíky TU.

Druhým krokom je umytie rúk, aby ste pri dotyku kvapkadla zabránili zbytočnej kontaminácii. Ako správne umývať ruky. 

Ak kvapky skladujete v chladničke, pred aplikáciou ich na chvíľu zohrejte v dlani.

Teraz môžete pristúpiť k samotnej aplikácii kvapiek:

  1. Pri aplikácii dieťa leží s hlavou v záklone, pričom ju má mierne naklonenú nabok, aby sa kvapky dostali na vonkajšiu bočnú stenu nosa (nosové krídlo).
  2. Kvapátko jemne vsunieme do nosnej dierky a druhú dierku zakryjeme prstom.
  3. Kvapneme predpísaný počet kvapiek a von vytiahneme kvapátko stlačené, aby nedošlo k nasatiu nosového hlienu do aplikátora.
  4. Po aplikácii je potrebné hlavu na 1-2 minúty predkloniť, aby kvapky nezatiekli do nosohltana.
  5. Niekoľko minút po aplikácii nie je vhodné fúkať nos.
  6. Po aplikácii kvapátko opláchnite horúcou vodou.

PharmDr. Lenka Bukviarová

Šťastná mamina 2 dcér, vyštudovaný farmaceut, aromaterapeut, podporovateľka celostnej medicíny a zakladateľka osvetových projektov pre rodičov Web zdravej rodiny a Škola zdravia pre mamičky.

info@webzdravejrodiny.sk