Jedna zo snáď najdiskutovanejších otázok medzi mamičkami aj medzi odborníkmi. Správne podanie lieku, dávkovacia schéma a prípadné kombinovanie viacerých liekov je veľmi dôležité, ak chcete efektívne znížiť horúčku a zároveň zbytočne liekmi nezaťažiť detský organizmus.

K tejto téme musím v prvom rade podotknúť, že Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) odporúča vo väčšine prípadov znižovať horúčku až vtedy, keď presiahne 38 – 38, 5  °C a dieťa sa zároveň cíti dyskomfortne.  Horúčka je obranný mechanizmus organizmu, preto nie je vhodné ju za každú cenu tlmiť (viac v tomto článku).

U detí do 15 rokov sa pri znižovaní horúčky (okrem fyzikálnych opatrení) uplatňujú dve účinné látky (liečivá) – paracetamol a ibuprofen. Pri podávaní je potrebné držať sa príbalovej informácie lieku a odporúčaní lekára alebo lekárnika. Je nutné dodržať predpísanú jednorazovú dávku podľa kilogramov telesnej hmotnosti, interval podávania a celkovú dennú dávku.

Vo všeobecnosti sa nedoporučuje kombinovaná liečba, t.j. súčasné podávanie paracetamolu a ibuprofenu. Prečo je to tak a aké sú riziká kombinovanej terapie, čítajte ĎALEJ >>>

PharmDr. Lenka Bukviarová

Šťastná mamina 2 dcér, vyštudovaný farmaceut, aromaterapeut, podporovateľka celostnej medicíny a zakladateľka osvetových projektov pre rodičov Web zdravej rodiny a Škola zdravia pre mamičky.

info@webzdravejrodiny.sk