Bez vody nemôžeme prežiť , lebo obrazne povedané  „sme z vody.“  Telo dospelého človeka je tvorené zo 60- 70 % vodou, u bábätiek je to až 80 %, čo je dôvod, prečo sú malé deti citlivejšie na deficit tekutín. Voda sa nachádza v krvnom riečisku, v bunkách, v medzibunkovom priestore, v tkanivách aj orgánoch – jednoducho všade v tele.

V letných horúčavách telo veľa vody stráca potením. To znamená, že tento deficit treba doplniť zvýšeným pitným režimom.

Dehydratácia môže nastať vtedy, ak je príjem tekutín do tela nižší ako ich výdaj.

Aké sú varovné znaky, že organizmus má málo tekutín? Prečítajte si, ako sa prejavujú rôzne stupne dehydratácie.

1. Ľahká dehydratácia (strata približne 2 % celkových telesných tekutín) sa prejavuje smädom (a nízkou chuťou do jedla), suchými perami a sliznicami, tmavým močom, malátnosťou, bolesťou hlavy a celkovou slabosťou. Takéto znaky sú dostatočne výrazné na to, aby si ich mohol ľahko všimnúť každý rodič. Vykonať tiež môžete test kožnej riasy – kožná riasa, ktorú vytvoríte jemným uchopením kože na brušku medzi prsty sa len ťažko vracia do pôvodnej polohy alebo ostáva koža pokrčená.

2. Mierna dehydratácia (strata približne 5 % celkových telesných tekutín) sa môže prejavovať zrýchleným pulzom, zníženým močením, potením a zníženou tvorbou sĺz, svalovými kŕčmi a trasom, zvýšenou teplotou.

3.Ťažká dehydratácia (strata približne 10 % celkových telesných tekutín) sa prejavuje zosilnením prechádzajúcich menovaných príznakom, zvracaním, zmätenosťou, zhoršeným videním, ťažkým dýchaním, bolestivým močením atď. Každý z týchto príznakov vyžaduje rýchly lekársky zásah.

PharmDr. Lenka Bukviarová

Šťastná mamina 2 dcér, vyštudovaný farmaceut, aromaterapeut, podporovateľka celostnej medicíny a zakladateľka osvetových projektov pre rodičov Web zdravej rodiny a Škola zdravia pre mamičky.

info@webzdravejrodiny.sk