Horúčka. Ktorý rodič by ju ešte neriešil… A kto sa jej nebojí…? To je už ťažšia otázka. Pritom horúčka nie je iba nežiaduci vedľajší produkt infekcie. Ide o veľmi dôležitý obranný mechanizmus organizmu, ktorý sa prostredníctvom horúčky snaží zabojovať s infekciou sám.

Hlavný „message“ si vypočujte vo videu. Pre viac detailov som pre Vás pripravila celý článok.

Riadiace centrum horúčky je hypotalamus. Ide o malú oblasť mozgu, ktorá funguje ako centrálny termostat.  Dá sa prirovnať k radiátoru, na ktorom si nastavíte, akú chcete teplotu. Hypotalamus teda určuje aká bude teplota tela, pričom k jeho prebudovaniu na vyššiu teplotu dochádza vďaka spúšťačom horúčky (baktérie, vírusy, atď.)

Vďaka vyššej telesnej teplote dochádza k zvýšeniu aktivity buniek a molekúl imunitného systému (signálnych proteínov). Bunky imunitného systému sú mobilnejšie, ich schopnosť pohlcovať patogény je vyššia a taktiež sa zvyšuje aj tvorba protilátok. Na druhej strane, podmienky pre život a množenie patogénnych baktérií a vírusov sa pri zvyšujúcej teplote zhoršujú. 

Geniálne, nie? Telo presne vie čo robí a zvýšením teploty aktivuje svoje vlastné obranné mechanizmy. Toto je práve dôvodom prečo Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) odporúča začínať so znižovaním horúčky až keď presiahne 38, 5  °C celkovej telesnej teploty (to neplatí pre bábätká do 3 mesiacov a deti trpiace na febrilné kŕče). Skoré podanie antipyretika (lieku na zníženie horúčky) môže viesť paradoxne k zhoršeniu stavu. Pri znižovaní horúčky sa však nedá riadiť iba podľa čísla na teplomeri. Dôležité je pohodlie dieťaťa a jeho celkový zdravotný stav (nálada, apatia, pociťovanie bolesti či dyskomfortu atď.)

Ak horúčka u detí presiahne 39 – 39,5 °C je potrebné znížiť ju, keďže už môže pre telo predstavovať záťaž. Existujú však aj vedecké štúdie, ktoré dokazujú, že horúčka do 40 °C  je pre telo ešte stále prospešná a netreba ju znižovať. Toto však platí len pre inak zdravých dospelých a u malých detí doporučujem riadiť sa pokynmi WHO.

Viac informácií k tejto rozsiahlej téme nájdete v mojom online kurze ZDRAVÉ DIEŤA.

ZDROJE: 1.  2. 3.

PharmDr. Lenka Bukviarová

Šťastná mamina 2 dcér, vyštudovaný farmaceut, aromaterapeut, podporovateľka celostnej medicíny a zakladateľka osvetových projektov pre rodičov Web zdravej rodiny a Škola zdravia pre mamičky.

info@webzdravejrodiny.sk