Aké sú možnosti ako podporiť detskú aj svoju imunitu v zimnom období? Vyskúšať môžete účinné látky, ktoré ponúka príroda: kolostrum, betaglukán, echinaceu a ďalšie.


Dôležité upozornenie: Užívanie výživových doplnkov u detí do 3 rokov konzultujte s pediatrom. Opatrnosť je nutná, ak trpí dieťa autoimunitným alebo imunodeficientným ochorením, prípadne užíva iné lieky. Vtedy treba užívanie výživových doplnkov taktiež konzultovať s ošetrujúcim lekárom.

KOLOSTRUM

Ako výživový doplnok sa pripravuje najmä z kravského mlieka, ktoré kravy produkujú prvých 5 dní po pôrode. Kolostrum poznali už oddávna v Indii, kde sa vďaka nemu kravy považujú za posvätné zvieratá. Hlavnými obsahovými látkami sú imunoglobulíny, ale aj desiatky ďalších aktívnych látok- rastové faktory, vitamíny a minerálne látky. Tie majú schopnosť stimulovať imunitný systém obdobne ako ľudské materské mlieko, a to nielen u novorodencov a detí, ale aj dospelých. Okrem toho sa kolostrum využíva aj pri liečbe diabetu, reumatoidnej artritídy a anémie. Napomáha aj pri fyzickom a psychickom vyčerpaní a stimuluje regeneráciu organizmu po športovom výkone. Alergiu môže vyvolať pri neznášanlivosti na bielkovinu kravského mlieka.

Kto ho môže užívať?
Na bežnú podporu imunity je kolostrum vhodné už pre deti od 6 mesiacov. Vhodné je aj dlhodobé užívanie. Najlepšiu vstrebateľnosť má pri podaní nalačno.

Ako si vybrať kvalitné kolostrum?
Kvalitné kolostrum by malo pochádzať z ekologických chovov a byť spracúvané šetrnými metódami. Sledovať treba množstvo imunoglobulínov – ideálne by ho malo obsahovať aspoň 30 %.

BETAGLUKÁN

Betaglukán patrí medzi polysacharidy tvoriace bunkové steny húb (Pleurotus ostreatus, Lentinula edodes-shiitake, Auricularia auricula judae, Ganoderma lucidum, Sclerotinia sclerotiorum), kvasníc (Saccharomyces cerevisiae), morských rias a niektorých obilnín- ovos, jačmeň. Ich dôležitou úlohou je aktivácia vrodenej imunity (konkrétne buniek zvaných makrofágy), čo vedie k zvýšeniu odolnosti voči vírusom, baktériám, parazitom a plesňovým ochoreniam. Navyše tieto polysacharidy fungujú ako prebiotiká- čiže podporujú rast probiotických kultúr. V súčasnosti sa úspešne využívajú aj v onkológii.
Najlepším a najdostupnejším zdrojom betaglukánu je huba hliva ustricová (Pleurotus ostreatus), ktorá sa dá pestovať aj v domácich podmienkach. Hlivovú polievku si pokojne preventívne varte, ak je však už choroba na svete, bude treba siahnuť po výživovom doplnku. Izolovaný betaglukán je totiž omnoho účinnejší ako čerstvá hliva.

Ako si vybrať kvalitný betaglukán?
Kvalitu udáva čistota betaglukánu- najlepšie 70% a viac. Ak výrobca udáva len množstvo práškovanej huby, o obsahu betaglukánu to nič nepovie.

Správne dávkovanie:
Najlepšiu vstrebateľnosť dosiahneme podaním nalačno (30 min pred jedlom alebo 2 hodiny po jedle)
Dospelí môžu užívať dennú dávku 250 -500 mg, deti vo veku 1- 3 roky 30 mg a deti od 3 rokov cca 100 mg denne. Vhodné je aj dlhodobé užívanie – 2 až 3 mesiace v zimnom období.

ECHINACEA

Rôzne dodnes známe druhy tejto liečivej byliny (E. angustifolia, purpurea) pestovali už Indiáni. Už vtedy poznali jej antivírusový a antibakteriálny efekt. Moderná veda potvrdila účinnosť echinacei pri opakovaných infekciách dýchacích a močových ciest, pričom preukázateľne znižuje riziko vzniku infekcie a skracuje priebeh ochorenia. Dokázaná bola aj menšia spotreba analgetík pri súbežnom užívaní echinacei.

Pre koho je určená?
Echinacea by sa mala užívať hlavne počas ochorení – pri výskyte prvých príznakov. Určená je už pre deti od 6 mesiacov, pričom denná dávka sa udáva podľa hmotnosti. Maximálna doba užívania je u dospelých stanovená na 4-8 týždnov, po ktorých by mala nastať prestávka, a to kvôli potenciálnej hepatotoxicite.

RAKYTNÍK REŠETLIAKOVÝ

Plody tohto kra sa cenia pre svoje antioxidačné, imunomodulačné, antikarcinogénne, antivírusové a antibakteriálne účinky. Sú bohatým zdrojom vitamínu C, E, karotenoidov, flavonoidov a nenasýtených mastných kyselín. Osvedčil sa aj pri liečbe srdcovo-cievnych ochorení, zápaloch tráviaceho traktu a chorobách pečene. Vrámci posilnenia imunity slúži rakytník ako prevencia vírusových ochorení (napríklad chrípka) a ochorení spôsobenými baktériami a hubami. Užívať sa môže aj počas liečenia danej choroby, čo napomáha rýchlej rekonvalescencii.

V akej forme konzumovať rakytník?
Z plodov sa pripravujú džemy, šťavy, sirupy a kompóty. Vysoko cenený je aj rakytníkový olej, ktorý sa používa v dermatológii. V lekárňach sú dostupné aj pastilky a kapsuly.

Pre koho je určený?
Pre dospelých bola určená maximálna denná dávka 28 g plodov denne. Detská denná dávka nebola určená, ale na trhu existujú sirupy vhodné pre deti od 3 rokov. Opatrnosť je nutná u pacientov užívajúcich lieky na riedenie krvi.

Ďalšie článku k tejto téme nájde na: https://webzdravejrodiny.sk/trening-imunity-i-poznate-potraviny-ktore-dokazu-stimulovat-imunitny-system/ a na https://webzdravejrodiny.sk/trening-imunity-iii-imunita-z-kuchyne/