Uskutočnené nezávislé štúdie jednoznačne poukazujú na vyššiu bezpečnosť pri sedení detí v autosedačke v protismere.

Aké sú dôvody?
Z testovania vychádza, že malé dieťa (vo veku 0-4 roky) sediace v protismere má 5-krát väčšiu šancu na prežitie či predídenie úrazu. Štatistiky poukazujú na to, že pri tomto spôsobe sedenia bolo pri dopravných nehodách zranených len 8% detí, v porovnaní so 40% zranenými deťmi, ktoré sedeli v smere jazdy.

Prečo je to tak?
Predstavte si modelovú situáciu, že musíte na ceste rýchlo brzdiť. Tlak, ktorý vznikne na slabučkú krčnú chrbticu dieťaťa je približne 5-krát menší, ak sedí v protismere. Vďaka tomu spôsobu sedenia teda môžete predísť vážnemu úrazu.
Okrem toho, opačne otočená autosedačka poskytuje aj určitú ochranu a fyzicky chráni dieťa (napríklad keď niečo spredu letí dozadu), čo pri sedení v smere jazdy neplatí.

Má sedenie v protismere jazdy nevýhody?
Niektorí rodičia si myslia, že dieťaťu bude zle, keď sedí v protismere alebo že sa mu na sedačku nezmestia nohy. Máte s tým skúsenosti?

U nás je zákonná povinnosť voziť v protismere jazdy len dieťa mladšie ako 15 mesiacov. Nie som v tomto smere práve odborník, opravte ma, ak sa mýlim. Uvedená štúdia aj zdravý rozum však naozaj poukazujú na to, že by sme v protismere mali voziť aj staršie deti. Jazdime opatrne a autosedačky majme upevnené správne. Štastnú cestu !